• Turkhane Logo

Afganistan’da düğüne saldırıyı IŞİD üstlendi

Afganistan’da IŞİD'in bir düğüne düzenlediği intihar saldırısında en az 63 kişi öldü. Ayrıca yol kenarına yerleştirilen patlayıcılarla düzenlenen bir diğer saldırıda 10 sivil yaşamını yitirdi.

18:26 18 Ağustos 2019 Pazar
Afganistan’da düğüne saldırıyı IŞİD üstlendi
Afganistan’da IŞİD'in bir düğüne düzenlediği intihar saldırısında en az 63 kişi öldü. Ayrıca yol kenarına yerleştirilen patlayıcılarla düzenlenen bir diğer saldırıda 10 sivil yaşamını yitirdi.

Afganistanın başkenti Kabildeki bir düğüne Cumartesi gecesi düzenlenen canlı bomba saldırısında en az 63 kişi hayatını kaybetti, 182 kişi ise yaralandı. Afganistan İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada yaralılar arasında kadın ve çocukların da olduğu kaydedildi. Bu yıl Kabilde düzenlenen en kanlı saldırıyı IŞİD üstlendi. Saldırıyla herhangi bir bağlantıları olduğunu reddeden Taliban ise, saldırıyı izinsiz ve yersiz sözleriyle tanımladı.

Gül Muhammed isimli bir görgü tanığı saldırganın düğün salonuna gelerek müzisyenlerin canlı performansı sırasında sahnenin yakınında üzerindeki patlayıcıları ateşlediğini aktardı. Görgü tanığı patlamanın etkisiyle sahne yakınında bulunan genç ve çocukların, herkesin öldüğünü belirtti. Saldırıdan kurtulanlardan biri olan Ahmet Ümit, düğüne yaklaşık bin 200 kadar kişinin davetli olduğunu kaydetti.

Saldırının Kabilin batısında Şii Hazara azınlığa dahil birçok kişinin yaşadığı bir semtte düzenlendiği belirtildi. Daha önce buradaki Şiilere yönelik düzenlenen birçok saldırıyı da IŞİD üstlenmişti.


Ülkenin kuzeyinde ikinci saldırı

Afganistanın Belh eyaletinde Pazar günü yol kenarına yerleştirilen bir bomba da en az 10 kişinin yaşamına mal oldu. Emniyet yetkilisi Adil Şah Adil ülkenin kuzeyindeki Davlatabad bölgesinde yaşanan saldırıda on ila 12 kişinin hayatını kaybettiğini, ölenler arasında kadın ve çocukların da bulunduğunu belirtti. Hayatını kaybedenlerin Mezar-ı Şerife giden büyük bir aracın içinde oldukları kaydedildi.


Trump çekilme sözü vermişti

ABD Afganistanda 18 yıldır devam eden varlığını sonlandırmak için Taliban ile yaklaşık bir yıldır barış görüşmeleri yürütüyor. ABD Başkanı Trump 2016da devlet başkanlığı için yürüttüğü kampanya sürecinde, seçildiği takdirde görev süresi içinde Amerikan askerlerinin Afganistandan tamamen çekileceği sözünü vermişti. Şu anda Afganistanda yaklaşık 14 bin Amerikan askeri bulunuyor.

Birleşmiş Milletlerin verilerine göre yılın ilk altı ayında Afganistandaki saldırılarda en az bin 400 sivil yaşamını yitirdi, yaklaşık iki bin 500 sivil de yaralandı.

Deutsche Welle Türkçe

Son güncelleme: 18:26 18.08.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı