• Turkhane Logo

Rusya, kendi uzay istasyonunu kurmaya başladı

Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin, “Yeni Rus uzay istasyonu için ilk modül çalışmaya başladı” dedi.

18:03 20 Nisan 2021 Salı
Rusya, kendi uzay istasyonunu kurmaya başladı
Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin, “Yeni Rus uzay istasyonu için ilk modül çalışmaya başladı” dedi.


Rusya Federal Uzay Ajansı (Roscosmos) Başkanı Dmitriy Rogozin, uzay istasyonu kurmaya başladıklarını bildirdi.

AA’da yer alan habere göre, Rogozin, Twitter hesabından yeni uzay istasyonunun kurulumuyla ilgili görüntü paylaşarak Yeni Rus uzay istasyonu için ilk modül çalışmaya başladı ifadelerini kullandı. Bu istasyonu 2025te uzaya çıkartmayı hedeflediklerine dikkati çeken Rogozin, söz konusu sürecin Enerji Roket ve Uzay Şirketi tarafından yönetildiği bilgisini paylaştı.


Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov da Uluslararası Uzay İstasyonunda teknik sorunların yaşandığını belirterek Kozmonotların hayatını tehlikeye atamayız. İstasyon yapısı ve demirin eskimesi durumu, geri dönüşü olmayan sonuçlara, felakete yol açabilir. Buna izin verilmemesi gerekiyor şeklinde konuştu.

Rusyanın kendi uzay istasyonunu kurmayı planladığını söyleyen Borisov, bu istasyonun Ayın ve etrafındaki alanın incelenmesiyle ilgili uçuşlar için kullanılabileceğini dile getirdi.

Borisov, Rusyanın yeni istasyon projesini yapmaya gücünün yeteceğini ancak projeye uluslararası ortakların da katılabileceğini belirtti.

RUSYA, 2025TE ULUSLARARASI UZAY İSTASYONU PROJESİNDEN ÇEKİLECEK

Rusya Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, 18 Nisanda ülkesinin 2025te Uluslararası Uzay İstasyonu projesinden ayrılacağını belirterek Ortaklarımızı 2025te Uluslararası Uzay İstasyonu projesinden çıkacağımız konusunda dürüstçe bilgilendirmemiz lazım ifadelerini kullanmıştı.
  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, 12 Nisanda yetkililerle yaptığı toplantıda Uluslararası Uzay İstasyonu projesini ele almıştı. Bu toplantıda, Rusyanın kendi uzay istasyonunu kurmayı planladığı belirtilmişti.

Son güncelleme: 18:03 20.04.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı