• Turkhane Logo

Katar Dünya Kupası'nda bir ilk: Kadın hakem görev aldı

Katar'da düzenlenen 2022 Dünya Kupası ilklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor...

00:19 02 Aralık 2022 Cuma
Katar Dünya Kupası'nda bir ilk: Kadın hakem görev aldı
Katar'da düzenlenen 2022 Dünya Kupası ilklere ev sahipliği yapmaya devam ediyor...

Birçok farklı konuda ilklere sahne olan 2022 Dünya Kupası bu kez de Kosta Rika-Almanya karşılaşmasıyla kayıtlara geçti. Dünya Kupası tarihinde ilk kez bir kadın hakem görev aldı. Fransız hakem Staphanie Frappart, Kosta Rika-Almanya karşılaşmasının orta hakemi oldu. Üstelik yardımcıları da hemcinsiydi! Frappartın yardımcılıklarını Brezilyalı Neuza Back ve Meksikadan Karen Medina oldu.
Frappart karşılaşma öncesinde mücadelenin oynanacağı Al Bayt Stadyumunu gezdi, zemini kontrol etti. Başarılı hakem daha sonra yine ekibiyle birlikte ısınmak için sahaya çıktı.

Maça dakikalar kala resmi formasını giyen Frappart sahaya çıktığında büyük ilgi odağı oldu. Frappartın merak edilen performansı dikkatle izlendi. Oyuncular da iyi niyetleriyle Fransız hakemin işini zorlaştırmadı.

KATARDAKİ İLKLER 
1- 1930dan bu yana düzenlenen Dünya Kupası ilk kez bir Ortadoğu ülkesinde organize ediliyor.2- Ortadoğunun yazın kavurucu sıcakları yaşaması sebebiyle de Dünya Kupası takvimi alışık olduğumuz yaz döneminde değil, ilk kez kış sezonunda gerçekleştiriliyor.
3- İlk kez Dünya Kupasına katılan Katar, 20 Kasımda Ekvador ile açılış maçına çıktı. Katar, Fenerbahçeli Enner Valenciayı durduramayınca sahadan 2-0lık mağlubiyetle ayrıldı ve Dünya Kupası tarihinde açılış maçını kaybeden ilk ev sahibi olarak kayıtlara geçti.4- Katar, A Grubunda Ekvadorun ardından Senegal ve Hollandaya da kaybederek 3te 0 çekiyor ve turnuvadan elenen ilk takım oluyor. Böylece Dünya Kupasına en erken veda eden ilk ev sahibi oluyor.
5- En öne çıkan ilklerin yanı sıra bugün de çok farklı bir ilki yaşadık.Son güncelleme: 00:19 02.12.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı