• Turkhane Logo

44. Avrasya maratonu koşuldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen, N Kolay'ın isim sponsorluğundaki 44. İstanbul Maratonu koşuldu. 44. İstanbul Maratonu'nu kadınlarda Etiyopyalı atlet Sechale Dalasa, erkeklerde Kenyalı atlet Robert Kipkemboi, parkur rekoru kırarak kazandı.

14:20 06 Kasım 2022 Pazar
44. Avrasya maratonu koşuldu
İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen, N Kolay'ın isim sponsorluğundaki 44. İstanbul Maratonu koşuldu. 44. İstanbul Maratonu'nu kadınlarda Etiyopyalı atlet Sechale Dalasa, erkeklerde Kenyalı atlet Robert Kipkemboi, parkur rekoru kırarak kazandı.

Dünyanın kıtalararası koşulan tek maratonu unvanını taşıyan, İstanbulun Anadolu yakasından başlayıp Boğaz Köprüsü geçilerek şehrin Avrupa yakasında sonlanan ve Dünya Atletizm Birliği (World Athletics) tarafından Elite Label kategoride yer alan maraton, 44. kez gerçekleştirildi.

Organizasyon, 42,195 kilometrelik maraton, 42 kilometre paten yarışı, 15 kilometre koşu ve 8 kilometrelik halk koşusu kategorilerinde yapılacak. Organizasyona toplam 60 bin kişi katılmak üzere kayıt yaptırdı.44. İstanbul Maratonunu erkeklerde Kenyalı atlet Robert Kipkemboi, parkur rekoru kırarak kazandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen 44. N Kolay İstanbul Maratonunun startını İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu verdi. İmamoğlu, “Türkiye Cumhuriyetinin güzel insanlarına, İstanbulun güzel insanlarına 44. maratonumuz hayırlı olsun diyorum. Bu sene başka bir şey daha yapıyoruz, hep birlikte Cumhuriyetimizin 100. yılına koşuyoruz” dedi.

Halk koşusu startını vermeden önce konuşan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bir efsaneye göre bir savaş sonrası bir ulak, savaşın sonucunu yöneticilerine getirmek için koşmuş. Artık bu yüzyılda koşunun anlamı başka bir yere evrildi. İki kıta arasında ne için koşuyoruz barış için koşuyoruz, sevgi için koşuyoruz, kucaklaşmak için koşuyoruz, adalet için koşuyoruz, hayatın bütün güzellikleri için koşuyoruz, dünyanın her yerinden gelip bu güzel anı bizimle paylaşan bütün dostlarımıza, herkese, Türkiye Cumhuriyetinin güzel insanlarına, İstanbulun güzel insanlarına 44. maratonumuz hayırlı olsun diyorum. Bu sene başka bir şey daha yapıyoruz. Hep birlikte Cumhuriyetimizin 100. yılına koşuyoruz. On binlerce İstanbulluyla koşarak belki de bu yıl maratonun rekorunu hep birlikte kıracağız. Hepinizi sevgiyle kucaklıyorum.

İBB iştiraki Spor İstanbul tarafından düzenlenen 44. N Kolay İstanbul Maratonu’nun startı verildi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile birlikte start düdüğünü eşi Dilek İmamoğlu, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, milletvekilleri, İBB meclis üyeleri ve belediye başkanları çaldı.
Maraton yarışı saat 08.40ta paten yarışı startıyla başladı. 08.45’te tekerlekli sandalye yarışı, 09.00’da 42K yarışı, 09.15’te 15K yarışı ve 09.45’te de halk koşusu ile devam etti.

Köprüyü geçtikten sonra Beşiktaş sapağından ayrılarak Barbaros Bulvarından Beşiktaşa inecek sporcular, sahil yolunu izleyerek Karaköye ulaşacak. Galata Köprüsünden sonra Sirkeci yönüne sapacak atletler, sahil yolunu takip ederek Bakırköy Hava Harp Okulu önünden geldikleri istikamete dönecek.

Sahil yolundan Gülhane Parkına doğru devam ederek parkın içinden geçecek sporcular, Sultanahmet Meydanına çıkacak. Yarış, Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluklarının toplantı ve spor merkezi olan At Meydanında, Sultanahmet Camisinin giriş kapısı ile Dikilitaşın arasında sona erecek.

N Kolay 44. İstanbul Maratonunda erkekler ve kadınlarda birinci olanlara 20şer bin dolar para ödülü verilecek.

Maratonda ikinci olanlar 10 bin, üçüncüler de 6 bin dolar ödül alacak.

Türklerde ise maratonu birinci bitirenler 30 bin lira, ikinciler 15 bin lira, üçüncüler de 5 bin lira N Kolay özel ödülünün sahibi olacak.

Son güncelleme: 14:20 06.11.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı