• Turkhane Logo

Seferberlik sonrası Rusya'dan kaçanlar

Rus lider Vlademir Putin'in seferberlik kararı sonrası Ukrayna'da savaşmak istemeyen Rus vatandaşları Türkiye'ye sığındı

12:51 22 Eylül 2022 Perşembe
Seferberlik sonrası Rusya'dan kaçanlar
Rus lider Vlademir Putin'in seferberlik kararı sonrası Ukrayna'da savaşmak istemeyen Rus vatandaşları Türkiye'ye sığındı

Putin, Donetsk ve Luhanskın bağımsızlığına destek verirken, Rusyanın toprak bütünlüğünü desteklemek için her türlü silahı kullanmaya hazır olduğunu, gönüllülerin Donbassta savaşın önünü açacağını ve Moskovanın silah üretimine daha fazla harcama yapacağını ifade etmişti.
Bu kapsam da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, kısmi seferberlik ilan edildiğini duyurmuştu. Bu emre karşı gelen Rusların ülkeden kaçışları sürerken Rusyadan Türkiyeye art arda gelen uçakların görüntüsü gündem oldu.
Kendilerini savaşın ortasında bulmak istemeyen Rus vatandaşları, ülkeden kaçmanın yollarını arıyor. Aniden havayollarına yönelen Ruslar, uluslararası uçak biletlerine saldırdı. Bilet bulanlar, Moskova ve St.Petersburgdan kalkan uçuşlarda ülke dışına uçtu.
Rusyadan ayrılan uçakların çoğunluğunun Avrupa ülkeleri ve Türkiyeye geldiği Flightradar2 com haritasında aktif hava trafiği görüntüleri ile ortaya çıktı. Çoğu uçuşun Antalyaya gittiği ise dikkat çeken bir diğer nokta oldu.
Ayrıca Rusya’da yasalara göre seferberlik emrine uymayan kişiler 10 yıl hapis cezasına çarptırılabiliyor.
Birleşik Arap Emirliklerinin Dubai kentine en ucuz biletin fiyatı da 5.000 dolara yükseldi, Aviasalesten gelen veriler, Moskova-Tiflis gibi toplu taşıma yollarında koltuk kalmadığını gösteriyor. Uçak biletleri neredeyse tükendi. Radar, Moskova ve St. Petersburgdan kalkan uçakların ağırlıklı olarak Türkiyeye uçtuğunu doğruladı.
Öte yandan seferberlik ilan edilen Rusyada insanlar askerlikten kaçmak için Google üzerinden yöntem arıyor. Kolumu nasıl kırarım araması ülkede tavan yaptı. Kolumu nasıl kırarım, Askerlik nasıl ertelenir ve Rusyadan nasıl kaçarım gibi sorular saatler içinde en çok yapılan Google aramaları arasına girdi.

Son güncelleme: 12:51 22.09.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı