• Turkhane Logo

Rusya'dan İskenderun limanındaki yangın için uçak

Rusya, İskenderun limanındaki yangın için uçak yolladı

15:16 08 Şubat 2023 Çarşamba
Rusya'dan İskenderun limanındaki yangın için uçak
Rusya, İskenderun limanındaki yangın için uçak yolladı


TURKHANE.COM- MOSKOVA Rusya, Güney Doğu Anadolu bölgesinde oluşan deprem sonrası ortaya çıkan yangınları söndürmek için yangın söndürme uçağı yolladı.
Rusyaya ait Be-200 tipi yangın söndürme uçağı, depremin ardından Türkiye’nin günlerdir söndüremediği İskenderun Limanı yangını ve diğer yangınlar için Türkiyeye geldi.
Rusya Acil Durumlar Bakanlığı, RIA Novostiye verdiği demeçte, Rus Be-200 yangın söndürem uçağının Türkiyenin güneyindeki Adana Uluslararası Havalimanına indiğini söyledi.İskenderun limanı arazisinde Pazartesi akşamı, depremde devrilen kargo yüklü konteynerlerde yangın çıktı. Milli Savunma Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, yangına helikopter ve uçaklarla müdahale edildiğini söyledi ancak yangın henüz söndürülemedi aksine limanda periyodik olarak patlama sesleri duyulmaktadır.
Rusya, havacılık yardımıyla büyük yangınlarla mücadele etme konusunda deneyime sahip. Ağustos 1999’da yaşanan Adapazarı depremin ardından, Türkiyenin İzmit kentindeki Tüpraş petrokimya rafinerisinde çıkan yangını, o dönem yine Rusya’nın yardımıyla söndürmüştü. Rusya 1999’da 3 adet Rus Il-76 tanker uçağını Türkiye’ye yollamış ve petrol rafinerisi yangını söndürülmüştü.
Be-200 çift motorlu turbojet amfibi yangın söndürme uçağı, teknik özellikleri bakımından dünyada bir benzeri yok. Sovyetler Birliği döneminde geliştirilen ve Rusya’da modernize edilen uçak, ”B sınıfı hava alanlarından (pist uzunluğu - 1,8 bin metre), ayrıca deniz yüzeyinden, nehirlerden ve göllerden en az iki metre derinlikte ve üç noktaya kadar 38 ton deposuna su alabiliyor.

Son güncelleme: 15:16 08.02.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı