• Turkhane Logo

Mersin Limanı'nda yakalanan kokainin cezası belli oldu

Ekvador'dan Mersin Limanı'na getirilen muz yüklü konteynerlerde ele geçirilen ve

14:36 23 Aralık 2022 Cuma
Mersin Limanı'nda yakalanan kokainin cezası belli oldu
Ekvador'dan Mersin Limanı'na getirilen muz yüklü konteynerlerde ele geçirilen ve

Mersinde geçen yıl haziran ayı ortasında Liberya bandıralı gemideki muz yüklü 2 konteynerde 1 ton 300 kilogram kokain ele geçirilmişti. Olayla ilgili davada karar duruşması yapıldı.

Mersin 8. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanıklar muz ithalatını yapan şirketin sahibi N.Ş. ve oğlu B.Ş. ile tutuksuz oğlu H.İ.Ş, firma temsilcisi M.S. ile çalışanlar R.S. ve E.Ş. katıldı. Avukatlar da salonda hazır bulundu.

Cumhuriyet savcısı, esasa ilişkin mütalaasında, toplanan deliller ve tüm dosya kapsamına göre, sanıklar hakkında uyuşturucu ithal etme suçundan 45er yıldan 67 yıl 6şar aya kadar hapis cezası verilmesi görüşünü sundu.

4 SANIĞA BERAAT
Sanıklar, mütalaaya karşı savunmalarında haklarındaki suçlamaları reddetti.

Avukatları da dinleyen mahkeme heyeti, şirket sahibi N.Şyi 30 yıl hapis ve 375 bin lira adli para cezası, oğlu B.Şyi de 27 yıl 6 ay hapis ve 200 bin lira adli para cezasına çarptırdı. İki sanığın tutukluluğunun devamına da karar veren heyet, tutuksuz 4 sanığın ise beraatine hükmetti.

KAYITLARA REKOR MİKTARDA YAKALAMA OLARAK GEÇMİŞTİ

Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü NARKOKİM ekiplerinin, İl Emniyet Müdürlüğü desteğiyle 16 Haziran 2021de düzenlediği operasyonda, Ekvadordan gönderilen Liberya bandıralı gemideki muz yüklü 2 konteynerde 1 ton 300 kilogram kokain ele geçirilmesiyle ilgili Mersin Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada 6 sanık hakkında uyuşturucu ithal etme suçundan 45er yıldan 67 yıl 6şar aya kadar hapis cezası istemiyle dava açılmıştı.
Ticaret Bakanı Mehmet Muş, Twitter hesabından, Mersin Limanında 1 ton 300 kilogram kokain bulunmasıyla, ülke tarihinde en yüksek miktarda kokain ele geçirilmesi operasyonuna imza atıldığını duyurmuştu. Ticaret Bakanlığı da olayın ülke tarihinin tek seferde en yüksek miktarlı kokain ele geçirilmesi olarak kayıtlara geçtiğini bildirmişti.

Son güncelleme: 14:36 23.12.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı