• Turkhane Logo

Kızılay, vatandaşın bağış yaptığı 'kan'ı bile satmış

Son dönemde afet sonrası ücretsiz olarak dağıtması gereken çadırları parayla verdiği ortaya çıkan Kızılay'ın, şimdi de devlet hastanelerine ihaleyle kan sattığı ortaya çıktı.

16:47 01 Mart 2023 Çarşamba
Kızılay, vatandaşın bağış yaptığı 'kan'ı bile satmış
Son dönemde afet sonrası ücretsiz olarak dağıtması gereken çadırları parayla verdiği ortaya çıkan Kızılay'ın, şimdi de devlet hastanelerine ihaleyle kan sattığı ortaya çıktı.

Şimdiye dek 45 bini aşkın kişinin hayatını kaybettiği, 11 ilde yol açtığı yıkımla doğrudan 13.5 milyon insanı etkileyen depremler sonrası ücretsiz dağıtması gereken çadırları Ahbap Derneği başta olmak üzere çeşitli kuruluşlara parayla sattığı ortaya çıkan Kızılayla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. 

Cumhuriyet gazetesinden Bora Erdinin aktardığına göre devlet hastanelerinin ihale açarak Kızılaydan kan aldığı ortaya çıktı.
5624 sayılı Kan ve Kan Ürünleri Kanunu ile kan satışı kesinlikle mümkün değil. Ancak devlet hastaneleri ihtiyaç duydukları kanlar için 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu kapsamında ihale açarak Türkiye Kızılay Derneğinden kan alıyor.
Buna göre mal alımı kapsamında ihale kanunun 22-b maddesi yani doğrudan temin yöntemi ile Kızılay’dan kan ve kan ürünleri temin ediliyor. 
KAN İÇİN BAŞKA BİR BAŞLIK AÇILIP BAMBAŞKA BİR KONUMA GETİRİLMESİ MÜMKÜNHaberde, Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürü Saim Kermanın Devlet hastaneleri ihale açarak kan alıyor mu? sorusuna verdiği yanıt da yer aldı: 
Bunun adının şu veya bu olması Kızılay’ın sorunu değil. Hastaneler birer işletme olarak, bunlar sonuçta birer işletmedir. Birincisi muhasebe yönetime sahipler. İkincisi kamu hastaneleri devlet adına yaptıkları işlerde devletin alım usullerinin içinde kalırlar. Kan için başka bir başlık açılıp İhale Kanunu maddesinde sayılanlardan bambaşka konuma getirilmesi mümkündür. Buna devletimiz karar verebilir. Kızılay da onlar ne derse onu yapar.
Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hastanemiz laboratuvarında kullanılmak üzere kan ve kan ürünleri alımı başlığı ile 31 Ocak 2023’te doğrudan temin için ihaleye çıktı. İhale dosyasında sektör olarak 33141510-8: Kan Ürünleri bilgisi yer aldı. Kayıtlarda Kızılay’ın hastaneye 110 bin 43 lira 73 kuruş bedelle kan ve kan ürünleri sattığı bilgisi ise 21 Şubat’ta yayımlandı.
Kastamonu Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği de aynı yöntemle kan ve kan ürünleri alımı için ihaleye çıktı. Doğrudan temin numarası 23DT160346 olan bu alımın bedeli ise 433 bin 570 lira 76 kuruş oldu. Kastamonu Devlet Hastanesi, bu ihalenin konusunu ise 31.01.2022 tarihli Kızılay faturası olarak açmıştı.
Kayseri, Denizli, Ankara, Bilecik, Şırnak, Kastamonu ve İstanbul’da bulunan devlet hastaneleri de ihale ile Kızılay’dan kan aldı. 
KAN ALAN O DEVLET HASTANELERİDenizli Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi (İhale Bedeli: 4 bin 31 TL)
Kastamonu Devlet Hastanesi (İhale Bedeli: 433 bin 570 TL)
Bilecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi (İhale Bedeli: 110 bin 43 TL)
Kastamonu Devlet Hastanesi (İhale Bedeli: 450 bin 38 TL)
Cizre Dr. Selahattin Cizrelioğlu Devlet Hastanesi (İhale Bedeli: 103 bin 489 TL)
Buldan Göğüs Hastalıkları Hastanesi (İhale Bedeli: 4 bin 424 TL) 
Maltepe Devlet Hastanesi (İhale Bedeli: 630 TL)

Son güncelleme: 16:47 01.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı