• Turkhane Logo

Karar sonrası Osman Kavala’dan ilk açıklama: Ellerinde ip olsa, beni asacaklardı

Gezi Parkı davasında ‘darbeye teşebbüs’ suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan iş insanı Osman Kavala’nın, mahkemenin kararını, “Ellerinde ip olsa, beni asacaklardı.” sözleriyle değerlendirdiği öğrenildi.

19:06 27 Nisan 2022 Çarşamba
Karar sonrası Osman Kavala’dan ilk açıklama: Ellerinde ip olsa, beni asacaklardı
Gezi Parkı davasında ‘darbeye teşebbüs’ suçlamasıyla ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılan iş insanı Osman Kavala’nın, mahkemenin kararını, “Ellerinde ip olsa, beni asacaklardı.” sözleriyle değerlendirdiği öğrenildi.


CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP milletvekilleri Turan Aydoğan, Candan Yüceer, Gökan Zeybek ile birlikte; Osman Kavala, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Hakan Altınay’ı Silivri Cezaevi’nde ziyaret etti. Ziyaretin ardından Özel; Kavala, Atalay, Kahraman ve Altınay’ın mesajlarını iletirken, morallerinin yüksek olduğunu vurguladı.

Cezaevi önünde konuşan Özgür Özel, şunları söyledi:


Gezi Davası’ndan sonra tutuklanan arkadaşlarımızı ziyaret ettik. Osman Kavala ile başlamak isterim. Osman Kavala, ‘Elbette bekliyordum. Beni bu kadar içeride tuttuktan sonra beraat ettireceklerini beklemiyordum ama bu kadarını da beklemiyordum’ dedi ve ‘Bir zaman birbirlerine ip atanlar ellerinde ip olsa beni asacaklardı’ dedi. Çünkü verilen ağırlaştırılmış müebbet cezası idam hükmünde, idam cezasının yerine gelmişti.

DELİLLER İNCELENDİ, ÇÜRÜTÜLDÜ

Bu delillerin hepsi Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi yargıçları tarafından ve tarafsızlarına hiç şüphe olmayan yargıçlar tarafından incelendi, çürütüldü ve bu delillerle verilen tutukluluğa devam kararının hak ihlali olduğuna karar vermişti, AİHM. ‘Bırakın tutukluluğa devamı bu delillerle bana ağırlaştırılmış müebbet verdiler’ dedi.

VERİLEN KARAR, CASUSLUKLA İLGİLİ BİR KANIT YOK

Karşı oyun son derece kıymetli olduğunu ancak bunun bütün Avrupa hukukunu reddetme, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin almış olduğu kararlara kafa tutma, onları hiçe sayma anlamına geleceğini hatırlattı ve dedi ki ‘Türkiye’nin tezi şuydu, ben tutukluluğum sürerken, AİHM kararlarını uygulamıyor değiliz, derhal salınsın demişsiniz, darbe suçlamasından beraat etti ve salındı zaten. Biz onu casusluk suçundan aldık ve tutuklu tutuyoruz, demişti. Verilen karar, casuslukla ilgili bir kanıt yok, iki yıldır tutukluluk boşuna ve verilen karar Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi nezdindeki savunmasını boşa düşüren bir karardır ve Türkiye’yi sıkıntıya sokacak, kendi tezini boşa düşürecek bir karardır.

Birileri vakit kazanıp Osman Kavala’yı içeride tutalım diye tutuklamaya gerekçe uydururken bu kararla birlikte zaman kazandılar, beni iki yıl içeride tuttular ama Türkiye’ye büyük itibar kaybettirmiş olacaklar. Sıkıntı buradadır’ dedi.

HÂKİMİN, AKP’YE AİDİYETİNE VURGU YAPTI

Diğer yandan Can Atalay, yüksek morali ile Gezi’yi, Gezicileri selamlayıp, ‘suçsuzluğumuza emin olduğumuz için moralimiz yüksek’ söylemini tekrar etti ve dedi ki ‘Atanamamış bir milletvekili aday adayı bizi Silivri’ye gönderdi’ dedi. Hâkimin, Adalet ve Kalkınma Partisi aidiyetine vurgu yaptı.

Son güncelleme: 19:06 27.04.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı