• Turkhane Logo

Eski KKTC Başbakanı Atun: Kutlu Adalı cinayetini radyodan öğrendim

Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in "Korkut Adalı, Korkut Eken'in adamları tarafından öldürüldü." iddiasının akabinde gözler dönemin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Hakkı Atun'a çevrildi.

14:43 28 Mayıs 2021 Cuma
Eski KKTC Başbakanı Atun: Kutlu Adalı cinayetini radyodan öğrendim
Organize suç örgütü lideri Sedat Peker'in "Korkut Adalı, Korkut Eken'in adamları tarafından öldürüldü." iddiasının akabinde gözler dönemin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Başbakanı Hakkı Atun'a çevrildi.Eski Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Hakkı Atun, 25 yıl önce işlenen gazeteci Kutlu Adalı cinayetine dair Yenidüzen gazetesinden Ayşe Güler’in sorularını cevaplandırdı.

Menfur cinayeti her vatandaş gibi radyodan öğrendiğini ifade eden Atun, “Onun dışında bir şey biliniyor ise bunu ancak polis bilebilirdi. Ne varsa polis dosyasında var. O bile bizim bilgimize gelmedi.” dedi. Altun, polis dosyasını hiç okumadığını söyledi.


Yeniden soruşturma açılmasının gündemde olduğunun belirtilmesi üzerine Atun, “Fırsat var. Bu karanlıktan kurtulabiliriz. Bunun başlangıç dosyası, polisteki dosyadır. Herkesten fazla bu dosyanın aydınlatılmasını istiyorum. Bugün, Kutlu Adalı’yı tanıyıp, hayatta olan çok az insan var. Eli, kalemi oldukça güçlüydü.” ifadelerini kullandı.

Atun’a yöneltilen sorular ve Atun’un verdiği cevaplar şöyle:

Kutlu Adalı cinayetinde dönemin Başbakanıydınız. Adalı, o dönemde St. Barnabas baskınına dair yazıları kaleme almıştı. O gün neler yaşandı?

St Barnabas olayında hiçbir bilgimiz yoktu. O zamanki idare şekli, asker, güvenlik ve hudutla ilgili konularda Başbakanlık’tan kopuk hareket ederdi… Kendisi karar alır ve uygulardı. Bu konuda bize niçin yapıldı, sonucu nedir bilgi verilmezdi. Tamamen kendilerinin bildiği, yaptığı bir olaydı. Onun dışında hiçbir bilgi sahibi olmadık.

Bu olaylar sonrasında Adalı, tehdit aldığını da defalarca kaleme almıştı.

Tehdit aldığını ben bugünkü (dünkü) haberlerden öğrendim. Bizim böyle bir şeyden haberimiz yoktu, polis bize bilgi vermezdi.

Polis dosyasında ne vardı?

Başbakan olarak bu konuların hep dışındaydık. Vatandaş ne kadar bir şey duymuş, görmüş ise biz de o kadar öğrendik. Onun dışında bir şey biliniyor ise bunu ancak polis bilebilirdi… Ne varsa polis dosyasında var. O bile bizim bilgimize gelmedi.

Başbakan olduğunuz dönemde, polis soruşturmasına ilişkin dosyayı okumadınız mı?

Dosyayı hiç okumadım…

Peki, Adalı’nın öldürüldüğünü nasıl öğrendiniz, olay yerine gittiniz mi?

Herkes gibi olayı radyodan öğrendim. Bize kimse böyle bir olay olduğunu söylemedi. Bu olayın içine dahil olmadık. Olayı duyduğumuzda dehşete kapıldık…

Olay sonrasında polisten bilgi almadınız mı?

Hatırladığım kadarıyla bilgi bile almadık.

Başbakan olduğunuz dönemde faili meçhul bir cinayet işlendi, olayın ardından Adalı’nın ailesiyle görüştünüz mü? Bu olaydan endişe duydunuz mu?

Hayır, Kutlu Adalı’nın ailesiyle hiç görüşmedim. Araştırma yapacak bir makam değildik, niçin hükümet bu konunun içine bulaşsın ki? Eşi hakkını aradı. Her vatandaş gibi biz de bu endişeyi yaşadık… Türkiye’den kaynaklanan bir olay olduğu için yapacak bir şey yoktu, ne yapabilirdik? Asker bize bu konuda hiç bilgi vermedi, sorumlu makam kabul edip, bir şey söylemedi.

Şu anda yeniden soruşturma açılması gündemde…

Fırsat var. Bu karanlıktan kurtulabiliriz. Bunun başlangıç dosyası, polisteki dosyadır. Herkesten fazla bu dosyanın aydınlatılmasını istiyorum. Bugün, Kutlu Adalı’yı tanıyıp, hayatta olan çok az insan var. Eli, kalemi oldukça güçlüydü.

SEDAT PEKER, KORKUT EKEN’İ İŞARET ETTİ

Yayınladığı videoda, geçmişte Korkut Eken’in Rum kesimine yardım ettiği suçlamasıyla Kutlu Adalı’ya suikast düzenlemek istediğini ileri süren Sedat Peker, bunun için kendi kardeşini önerdiğini, fakat daha sonra Adalı’nın kendisine yanlış tanıtıldığını öğrendiğini söylemişti.

Videonun yayınlanmasın ardından Sedat Peker’in kardeşi Atilla Peker, pazar günü “ruhsatsız silah bulundurmaktan” dolayı gözaltına alınmıştı. Emniyet ayrıca, Kutlu Adalı cinayetiyle ilgili de Atilla Peker’in ifadelerini almıştı.

Korkut Eken ise yaptığı açıklama, PKK’nın Rum tarafına yaralı taşıdığı ve bunun Atilla Peker ile Kuzey Kıbrıs’a gittiğini, Kutlu Adalı’yı hiç tanımadığını söylemişti.

Son güncelleme: 14:43 28.05.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı