• Turkhane Logo

Rusya’da askerlikle ilgili yeni kanun

Ukrayna'yı işgal eden Rusya asker ihtiyacı için yeni yasa tasarısı hazırlandı

16:48 14 Mart 2023 Salı
Rusya’da askerlikle ilgili yeni kanun
Ukrayna'yı işgal eden Rusya asker ihtiyacı için yeni yasa tasarısı hazırlandı

TURKHANE.COM- MOSKOVA 
Rusya’da askerlik yaşının 30a yükseltilmesine ilişkin yasa tasarısı dün Parlamentonun alt kanadı Devlet Dumasına sunuldu. Dört sayfalık yasa tasarısı, vatandaşların askerlik görevini yerine getirmesi ve askerlik hizmeti alanında önemli değişikliklere yol açıyor.
Milletvekillerinin onayına sunulan tasa geçerse, askerlik yaşının üst sınırı 2024ten itibaren 27den 30a, alt yaş sınırı ise 1 Ocak 2026ya kadar kademeli olarak 18den 21e yükselecek.
Tasarıyı hazırlayan Duma Savunma Komitesi Başkanı Andrey Kartapolov ve Başkan Yardımcısı Yuriy Şvıtkin, orta genel, orta mesleki ve yüksek öğrenim gören kişilerin silah altına alınmasının garanti edilmesi için alt sınırı yükseltmeyi önerdiklerini açıkladı.
Alt sınırın yükseltilmesiyle birlikte potansiyel asker sayısında yaşanacak azalmanın telafisi için üst sınırın 30a yükseltilmesine karar verildi.
Savunma Bakanlığı ve Savunma Komitesi milletvekilleri, askerlik yaşını değiştirme fikrini uzun süredir tartışıyorlar. Teklifin şekli bazı hukukçuların eleştirisini de aldı. St. Petersburg Barosu avukatı Alexander Peredruka göre, Dumaya sunulduğu şekliyle tasarının argümanları pek inandırıcı değil. Bu şekliyle el altında hazır olan asker sayısı daha da artmış olacak ve genel manada gençlerin ülke verimliliği düşecek.
Beklentiye göre yasa tasarısı Duma’dan onaylanmış olarak geçecek.

Son güncelleme: 16:48 14.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı