• Turkhane Logo

Libya, sel sonrası ikinci büyük krizle yüz yüze

Birleşmiş Milletler, 11 binden fazla insanın öldüğü Libya'da özellikle su kirliliğine bağlı hastalıkların artmasından endişe duyduğunu bildirdi.

08:15 19 Eylül 2023 Salı
Libya, sel sonrası ikinci büyük krizle yüz yüze
Birleşmiş Milletler, 11 binden fazla insanın öldüğü Libya'da özellikle su kirliliğine bağlı hastalıkların artmasından endişe duyduğunu bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM), sel felaketinde 11 binden fazla insanın öldüğü Libyada ortaya çıkacak hastalıkların ikinci bir krize neden olabileceği uyarısı yaptı. Libyalı yetkililer, kirli su içen yüzlerce kişi arasında ishalin yayıldığını bildirdi.

BM Libya Destek Misyonu (UNSMIL), ülkede su kirliliği konusunda özellikle endişe duyduklarını kaydetti.

Misyon, ülkede hastalıkların yerleşmesini önlemek için çalışan dokuz BM kuruluşu olduğunu söyledi.

Libya Hastalıklarla Mücadele Merkezi Başkanı Haider al-Saeih, hafta sonu Dernede en az 150 kişinin kirli su içtikten sonra ishal olduğunu belirtti.

Ülkenin doğusundaki yönetiminin sağlık yetkilileri ortaya çıkan hastalıklara karşı bir aşılama programı başlatıldığını duyurdu.

10 bin kişi kayıp
Ülkenin Kızılayı, Dernede yaklaşık 11,300 kişinin öldüğünü; 10,000 kişinin de kayıp olduğunu ve onların da öldüklerinin tahmin edildiğini kaydetti.
Bu arada Dünya Sağlık Örgütü, ülkeye 28 ton tıbbi malzeme gönderdi.

Felaketten zarar görenler Bingazi ve Tobruk şehirlerine tahliye edilirken, gönüllüler de enkaz altında sağ kalanları arıyor.

Altyapının tahrip olması ve zayıf koordinasyon, yardımların en çok etkilenen bölgelere ulaştırılmasını zorlaştırıyor.

Öte yandan UNESCO, Dernenin doğusundaki antik Greko-Romen kenti olan Cyrenenin kalıntılarının durumundan endişe duyduğunu açıkladı.

APye gönderilen yazıda UNESCO sahadaki arkeologlarla temas halinde ve uydu görüntüleme ekibi de hasarın ne olabileceğini tespit etmeye çalışıyor dedi.

Cyrene, Libyadaki beş UNESCO Dünya Mirası alanından biri.

Son güncelleme: 08:15 19.09.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı