• Turkhane Logo

Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson milletvekilliğinden istifa etti

Johnson, parlamentoda kurulan komitenin Covid-19 dönemindeki partiler sebebiyle yürüttüğü soruşturma raporunun yayınlanmasından önce verdiği kararı ağır bir mektupla kamuoyuna duyurdu

02:03 10 Haziran 2023 Cumartesi
Eski İngiltere Başbakanı Boris Johnson milletvekilliğinden istifa etti
Johnson, parlamentoda kurulan komitenin Covid-19 dönemindeki partiler sebebiyle yürüttüğü soruşturma raporunun yayınlanmasından önce verdiği kararı ağır bir mektupla kamuoyuna duyurdu

Euronewste yer alan habere göre İngilterenin eski Başbakanı Boris Johnson, Covid-19 döneminde başbakanlık ofisinde düzenlenen partilerle ilgili olarak hazırlanan rapor üzerine milletvekilliğinden istifa etti.

Ayrıcalıklar Komitesinde parlamentoyu partiler konusunda kasıtlı olarak veya sorumsuzca yanıltıp yanıltmadığına ilişkin soruşturma raporunun yayınlanması öncesinde, Muhafazakar Partinin üyesi olarak temsil ettiği Uxbridge ve South Ruislip seçim bölgesinin milletvekilliğinden ayrıldığını duyurdu.

Öfkeli bir istifa mektubu sunan Johnson, komitedeki başkan ve milletvekillerini muazzam şekilde taraflı olmakla suçladı ve komitenin kendisini anti- demokratik  şekilde parlamentodan atmaya çalışmasından dolayı şaşkın ve dehşete düşmüş olduğunu belirtti.

Kanguru mahkemesi

2001 yılından bu  yana sürdürdüğü milletvekilliği görevini ciddiye aldığını ve yalan söylemediğini belirten Johnson mektubunda, Başından beri amaçları, gerçekler ne olursa olsun beni suçlu bulmaktı. Bu bir kanguru mahkemesinin tam tanımıdır. dedi.

Johnson mektubunda Ayrıcalıklar Komitesinin raporunun yanlışlıklarla dolu olduğunu ve önyargı koktuğunu, buna rağmen söyledikleri hiçbir şeye itiraz etmek için resmi bir yetkisinin olmadığını belirtti.

Mektubunda kendisini başbakanlıktan istifaya zorlayan halefi Rishi Sunaka ve politikalarına karşı da ağır eleştiriler yönelten Johnson, en azından şimdilik parlamentodan ayrıldığı için üzgün olduğunu ifade ederek mektubunu bitirdi.

Parti skandalları

Johnson, Downing Streetteki ofisinde düzenlenen partilere katılımıyla ilgili meclisi yanılttığını kabul etmiş ve bu konuyla ilgili kurulan Ayrıcalıklar Komitesinde uzun bir savunma yaparak kasıtlı olarak veya sorumsuzca yanlış yönlendirdiği iddiasını destekleyen hiçbir kanıt bulunmadığını söylemişti.

Polisin sıkı kapanma kurallarının uygulandığı Covid-19 salgını sırasında başbakanlık ve diğer hükümet binalarında gece geç saatlere kadar süren içkili partiler nedeniyle biri Johnsona olmak üzere 126 ceza kesmesi, başbakanlığının sona ermesini hızlandırmış, baskılar sonucunda Johnson geçen yıl başbakanlık görevinden istifa etmişti.

Komitenin raporunu önümüzdeki haftalarda yayınlaması bekleniyor.

Son güncelleme: 02:03 10.06.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı