• Turkhane Logo

DİTİB: Taliban bizim inancımıza aykırı

Kendisine ait camide üst düzey Taliban temsilcisinin konuşma yapmasıyla eleştirilen DİTİB yeni bir açıklama ile

12:45 20 Kasım 2023 Pazartesi
DİTİB: Taliban bizim inancımıza aykırı
Kendisine ait camide üst düzey Taliban temsilcisinin konuşma yapmasıyla eleştirilen DİTİB yeni bir açıklama ile

Almanyanın Köln kentinde Diyanet İşleri Türk İslam Birliğine (DİTİB) bağlı olan camide Perşembe günü bir Taliban temsilcisinin konuşma yapmasının ardından yaşanan kriz üzerine DİTİB Chorweiler camisi yönetiminden yeni bir açıklama geldi.

Açıklamada, kendilerine ait Köln-Chorweiler camisinde DİTİBden bağımsız bir dernek tarafından düzenlenen etkinliğin tasvip edilmediği belirtilerek, Talibanın insanlık, kadın ve özgürlük düşmanı zihniyeti, bizim inancımızda hiçbir şekilde meşrulaştırılamaz ve bu dini yoruma Müslümanlar olarak kararlı bir biçimde karşı duruyoruz denildi. Açıklamada, Almanyada bize ait salonlardaki etkinliklere Talibanın katılmasını şiddetle kınıyoruz ifadesi kullanıldı.

Derneğin adını yazarken hata yaptık
Öte yandan DİTİB, camideki etkinlikle ilgili olarak yanlış derneğe atıfta bulunduğunu belirterek özür diledi. DİTİB, 17 Kasım tarihinde yaptıkları açıklamada, etkinliğin Köln Meschenich Afgan Kültür Derneği tarafından düzenlendiğini ve derneğin etkinliklerine bundan böyle yasak getirdiklerini açıklamıştı. Söz konusu dernek de sözü edilen etkinlikte yer almadığını ifade etmişti. DİTİB, 18 Kasım akşamı yaptığı açıklamada, camideki etkinliğin Kunar Gençler Kültür Derneği tarafından düzenlendiğini vurguladı. DİTİB, Maalesef derneğin adını yazarken son derece talihsiz bir hata yaptık dedi. Açıklamada, Almanyada bize ait salonlardaki etkinliklere Talibanın katılmasını şiddetle kınıyoruz ifadesi yer aldı.

İçişleri Bakanı tepki göstermişti
DİTİBe ait camide Taliban temsilcisinin 16 Kasımda yaptığı konuşmanın ardından, Almanya İçişleri Bakanı Nancy Faeser, Taliban temsilcilerinin Kölnde kürsüye çıkması kesinlikle kabul edilemez ve bu şiddetle kınanmalıdır demişti. Radikal İslamcılara hiç kimse Almanyada platform sunamaz diyen Faeser, Taliban yetkililerinin Almanyada yeri olmadığını dile getirmiş ve olayın açıklığa kavuşturulmasını istemişti.

Taliban yetkilisinin Kölnde bir camide konferans vermesine Almanya Dışişleri Bakanlığı da tepki göstermiş ve bu kişilerin Almanyaya nasıl geldiğinin bilinmediğini açıklamıştı.

Son güncelleme: 12:45 20.11.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı