• Turkhane Logo

Arap ve Müslüman dışişleri bakanları Çin'de toplanıp, Gazze için ateşkes çağrısı yaptı

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Filistin Yönetimi, Suudi Arabistan, Mısır, Endonezya ve Ürdün dışişleri bakanlarından oluşan bir heyeti Pekin'de ağırladı

13:02 20 Kasım 2023 Pazartesi
Arap ve Müslüman dışişleri bakanları Çin'de toplanıp, Gazze için ateşkes çağrısı yaptı
Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, Filistin Yönetimi, Suudi Arabistan, Mısır, Endonezya ve Ürdün dışişleri bakanlarından oluşan bir heyeti Pekin'de ağırladı

Çin, Gazze savaşını sonlandırmak için Filistin Yönetimi, Suudi Arabistan, Mısır, Endonezya ve Ürdün dışişleri bakanlarından oluşan bir heyeti Pekinde ağırladı. Çin Dışişleri Bakanı, Pekinin Arap ve Müslüman ülkelerin iyi bir dostu ve kardeşi olduğunu söyledi.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, İsrail-Hamas savaşını yatıştırmak için dünyanın acilen harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Filistin Yönetimi, Suudi Arabistan, Mısır, Endonezya ve Ürdün dışişleri bakanlarından oluşan bir heyeti Pekinde ağırlayan Yi, Orta Doğuda barışı mümkün olan en kısa sürede yeniden tesis etmek için birlikte çalışalım. Uluslararası toplum acilen harekete geçmeli ve bu trajedinin yayılmasını önlemek için etkili tedbirler almalı dedi.

Pekinin Arap ve Müslüman ülkelerin iyi bir dostu ve kardeşi olduğunu belirten Yi, aralarında İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterinin de bulunduğu delegelere Gazzede insani bir felaket yaşanıyor. Gazzedeki durum dünyadaki tüm ülkeleri etkilemekte, insanlığın doğru ve yanlış anlayışını sorgulamaktadır diye konuştu.

Yi, Arap ve Müslüman ülkelerin meşru haklarını ve çıkarlarını her zaman kararlılıkla savunduk ve Filistin halkının meşru ulusal haklarını ve çıkarlarını geri kazanma çabalarını her zaman kararlılıkla destekledik. Çin bu ihtilafta adalet ve hakkaniyetin yanında yer almaktadır. ifadelerini kullandı.

Dışişleri Bakanı Yi, Gazze savaşının çıkması üzerine derhal ateşkes yapılması çağrısında bulunmuştu.

İsrail-Filistin çatışmasına iki devletli bir çözüm bulunmasını destekleyen Çin, İsrail-Hamas çatışmasında ateşkes sağlanması için bölgeye bir elçi göndererek Orta Doğuda rol oynamaya çalıştı.

Heyet, BM Güvenlik Konseyi üyelerini ziyaret edecek
Gazzedeki çatışmalara son verilmesi için ABD ve İsraile baskı yapmaya çalışan Suudi Arabistan, Arap ve Müslüman liderleri bir araya getirdi.
BM Güvenlik Konseyinin beş daimi üyesinin her birini temsil eden yetkililerle görüşecek olan heyet, İsrailin Filistinlilere yönelik eylemlerini meşru müdafaa olarak gerekçelendirmesini reddetmesi için Batıya baskı yapıyor.

Suudi Arabistanın en üst düzey diplomatı Prens Faysal bin Ferhan, Bu krizi sona erdirmek için Çindeki dostlarımızla daha fazla işbirliği arayışındayız dedi.

Filistin Yönetimi Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki, İsraili Filistin halkının tarihi topraklarından geriye kalanlar üzerindeki varlığını sona erdirmek istediğini kaydetti.

İsrailin Pekin Büyükelçisi Irit Ben-Abba bu ziyaretten ateşkesle ilgili herhangi bir açıklama çıkmayacağını umduğunu, şimdi bunun zamanı olmadığını söylemişti.

Savaş suçları ve insanlığa karşı suçlar soruşturulsun
Bu ay Riyadda düzenlenen İslam-Arap zirvesinde Uluslararası Ceza Mahkemesinin İsrailin Filistin topraklarında işlediği savaş suçları ve insanlığa karşı suçları soruşturması çağrısında bulunuldu.
Çinin Orta Doğu özel temsilcisi Zhai Jun, iki devletli çözüm ve Filistinin Birleşmiş Milletlerde tanınması konularını görüşmek üzere geçtiğimiz yıl İsrail ve Batı Şeriadaki Filistin Yönetiminin yanı sıra Arap Birliği ve AB yetkilileriyle temaslarda bulundu.

İsrail, 7 Ekimde çoğu sivil 1,200 kişinin ölümüne ve 240 kişinin rehin alınmasına yol açtığını söylediği saldırılar sonrası Gazzeye askeri operasyon başlattı.

Gazze Sağlık Bakanlığı, İsrail bombardımanlarında en az 5.500ü çocuk olmak üzere en az 13.000 Filistinlinin öldüğünü açıkladı.

Son güncelleme: 13:02 20.11.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı