• Turkhane Logo

HDP Sözcüsü Bilgen'den muhalif partilere Kandil uyarısı

HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, AKP hükümetinin seçim öncesi Kandil'e dönük olası operasyonuna ilişkin muhalefet partilerini uyardı.

11:28 07 Haziran 2018 Perşembe
HDP Sözcüsü Bilgen'den muhalif partilere Kandil uyarısı
HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen, AKP hükümetinin seçim öncesi Kandil'e dönük olası operasyonuna ilişkin muhalefet partilerini uyardı.

HDP Sözcüsü Bilgen muhalefet partilerinin Kandile dönük olası operasyonda da Afrindeki gibi bir tutum takınması durumunda psikolojik üstünlüğü kaybedeceğini söyledi.

Afrin harekatının ardından seçim kararı alan hükümet, seçime az bir süre kala Kandile operasyonu gündeme getirdi. Muhalefet partileri operasyon tartışmasını seçim hesabı olarak değerlendiriyor. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Kandile operasyon gündemine ilişkin,  16 yıldır Kandile gitmeyenler son 16 günde mi gitmeyi akıllarına koymuşlar derken, İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Ümit Özdağ da, Erdoğan seçimleri kazanmak için her şeyi kullanıyor. Türk ordusu dahil. 16 seneden bu yana bir operasyon gerçekleştirmeyen Erdoğan, seçimlere 20 gün kala bir Kandil operasyonu yapıyor ise bu askeri değil politik propaganda amaçlı bir operasyondur yorumu yaptı.

Kandile operasyon tartışmasını değerlendiren HDP Sözcüsü Ayhan Bilgen ise muhalefet partilerine önemli uyarılarda bulundu. Bilgen, Eğer muhalefet Afrin operasyonunda olduğu gibi bir pozisyon takınırsa, psikolojik üstünlüğünü kaybetmiş olur. Seçimlere ramak kala, iktidara eleştiri yapmanın, başka alanları tartışmanın imkanı kalmaz. Çünkü operasyon sanki bir beka davası gibi tarif edilir dedi.


MANİPÜLASYONU GİRİŞİMİ

Bilgen, Seçimlere giderken, iç politikada yaşadıkları sıkışmayı aşmak, dikkatleri başka tarafa yönelterek, kamuoyunu manipüle etmeyi amaçlayan bir girişimle karşı karşıyayız dedi. Kandil operasyonun seçimlere 20 gün kala gündeme gelmesinin tesadüfle açıklamayacağını belirten Bilgen, Türkiyede ne zaman ekonomik kriz başlar, toplumun siyasal sorgulaması güçlenirse, mutlaka güvenlik politikaları, ülkenin güvenliğe dair bir tehdit ön plana çıkartılır ve kamuoyu bu eksende şekillendirilmeye çalışılır” dedi.

MHP SEÇMENİNİN ELEŞTİREL TUTUMUNU AŞMAK İSTİYOR

Erdoğanın Kürtlere vadedeceği hiçbir şey kalmadığı için milliyetçi duyular üzerinden avantaj sağlamaya çalıştığını söyleyen Bilgen, Kendisi için Kürt sorunu da bittiğine, ortada sorun kalmadığına göre geriye tek bir şey kalıyor; milliyetçi oyları toplamak. Belli ki cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda MHP seçmeninin eleştirel tutumunu aşmak, MHP seçmeninin tüm oylarını almak istiyor. CHP, İYİ Parti ve Saadet Partisi seçmeni içerisinde de milliyetçi ve ulusal duygular üzerinden avantaj oluşturmak istiyor diye konuştu.

MUHALEFET AÇIK YÜREKLİLİKLE TARTIŞMALIDIR

Bilgen, operasyon tartışmasına ilişkin muhalefete de şu uyarılarda bulundu:

Muhalefet operasyonun hem zamanlamasını hem de doğru olup olmadığını açık yüreklilikle tartışmalıdır. Bilinçli bir şekilde tartışılması zor bir konu olarak ele alındığı için muhalefeti iktidarın arkasına, yedeklemeye iktidar blokunun safında pozisyon almaya zorluyor. Eğer muhalefet Afrin operasyonunda olduğu gibi bir pozisyon takınırsa, psikolojik üstünlüğünü kaybetmiş olur. Seçimlere ramak kala, iktidara eleştiri yapmanın, başka alanları tartışmanın imkanı kalmaz. Çünkü operasyon sanki bir beka davası gibi tarif edilir. Dolayısıyla hükümete yönelik her türlü eleştiri, sanki ülkeye yönelik tehdit ve saldırı gibi ele alınır. Onun için muhalefetin bu operasyonunu önüne geçip, açık yüreklilikle iktidarın asıl amaçlananı masaya yatırması ve kamuoyuna tartışmayı başlatması gerekir. Yoksa iktidar ne yapıyorsa devlet için yapıyor propagandasına boyun eğilir, teslim olunursa, sonrasında hiçbir konuda söz söyleme, eleştirme fırsatı yakalayamaz. Bu da neredeyse seçim anlamsızlaştırır. 

Son güncelleme: 11:28 07.06.2018
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı