• Turkhane Logo

AKP’de kongre öncesi gündem; yeni kurulacak partilere kaymalar

AKP’de yönetim organları MKYK ve MYK dışında kalması muhtemel isimlerin parti başkanı Tayyip Erdoğan’a yeni partiye geçme mesajı gönderdiklerini öğrenildi. Erdoğan’ın bu isimleri üst düzey kamu görevler vererek ikna etmeyi düşündüğü belirtildi.

12:41 29 Ağustos 2019 Perşembe
AKP’de kongre öncesi gündem; yeni kurulacak partilere kaymalar
AKP’de yönetim organları MKYK ve MYK dışında kalması muhtemel isimlerin parti başkanı Tayyip Erdoğan’a yeni partiye geçme mesajı gönderdiklerini öğrenildi. Erdoğan’ın bu isimleri üst düzey kamu görevler vererek ikna etmeyi düşündüğü belirtildi.AKP’de, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kuracağı konuşulan partilere kaymaların önlenmesi için öne çekilen kongre süreci hazırlıkları sürüyor.

Yeniçağ’dan Fatih Ergin’in haberine göre, 7 Ekim’de belde kongreleri ile başlayacak ve 13 aylık bir süre içinde tamamlanması beklenen 7’nci olağan kongrede parti yönetiminin en az yüzde 50 oranında yenilenmesi hedefleniyor.


Partili kaynaklar, kongre süreci tamamlanmadan kabinede de değişiklikler olabileceğini söyledi. 7’inci olağan kongre ile birlikte partinin üst düzey yönetim organları olan MKYK ve MYK dışında kalması beklenen isimlerin Erdoğan’a yeni partiye geçme mesajı gönderdiklerini kaydedildi.

Partinin en üst organları olan ve 50 kişiden oluşan MKYK ve MYK’de yapılacak değişikliklerin AKP açısından kritik olduğunu vurgulayan kaynaklar, bu organlarda yapılacak değişikliklerin yeni partiye olan geçişleri en az seviyeye indirme ihtimalinin yanında, AKP’den kopuşların hızlanmasına da yol açabileceğinin altını çizdi.

VAATLERLE İKNA ETMEYE ÇALIŞACAK

Kongrede parti yönetimindeki değişimin bu açıdan hassas olduğu gözlemlenirken, halen MKYK ve MYK’de bulunan ve parti yönetiminden uzak bırakılmaları durumunda kurulacak yeni partilere geçme sinyali veren isimlerin daha çok eski milletvekili ve eski bakanlardan oluşuyor. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın ise bu isimleri, kabinede ve kamu kurumlarında üst düzey görev verme vaadiyle ikna etmeye çalışacak.

Son güncelleme: 12:41 29.08.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı