• Turkhane Logo

Sudan İsrail'le normalleşme kararı aldı

İsrail basını Sudan ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında devam eden müzakerelerin ardından Hartum yönetiminin Tel Aviv ile ilişkilerin normalleştirilmesi kararı aldığını duyurdu.

15:46 22 Ekim 2020 Perşembe
Sudan İsrail'le normalleşme kararı aldı
İsrail basını Sudan ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında devam eden müzakerelerin ardından Hartum yönetiminin Tel Aviv ile ilişkilerin normalleştirilmesi kararı aldığını duyurdu.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahuya yakınlığıyla bilinen Isarel Hayom gazetesinin haberinde, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Bahreynin İsrail ile yaptığı ilişkilerin normalleştirilmesi anlaşmalarından sonra Sudanın da bu sürece dahil olduğu belirtildi.

Kararın tarihi bir adım olarak nitelendirildiği haberde, ABDnin de bu adımın bir parçası olarak Sudanı terörizmi destekleyen ülkeler listesinden çıkaracağı kaydedildi.
Sudanın bu kararına ilişkin Hartum ve Tel Aviv makamlarından henüz resmi bir açıklama yapılmadı.
İsrailin Walla haber sitesini göre ise, dün İsraile ait özel bir jet, direkt uçuşla Hartuma gitti. Haberde, bu durumun ABDnin arabuluculuğuyla Tel Aviv ile Hartum arasındaki normalleşme anlaşmasının sonuçlanması çerçevesinde devam eden temaslarla ilgili olduğu ifade edildi.
Sudan Maliye Bakanlığı, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Sudanı Terörü Destekleyen Ülkeler listesinden çıkartmak için talep ettiği 335 milyon doları transfer ettiklerini açıklamıştı. ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da yaptığı basını bilgilendirme toplantısında, ABDli terör kurbanları ve aileleri için Washington yönetiminin talep ettiği 335 milyon doları ödemesinin ardından Sudanı terörü destekleyen ülkeler listesinden çıkarma işlemlerine başladıklarını duyurmuştu
Bunun nihai sonuca ulaşmasının İsrail ile normalleşme sürecine de bağlı olduğunu ifade eden Pompeo, Sudan yönetiminin İsraili tanımasını ve ilişkilerini geliştirmesini istiyoruz. Bu bağımsız kararı vermenin neden Sudan hükümetinin çıkarına olduğunu vurgulamak adına onlarla gayretle çalışıyoruz demişti.
Uzun süredir başta BAE olmak üzere Körfez ülkeleri ile İsrail arasında perde arkasında yürütülen ciddi temas süreci, ABD Başkanı Donald Trumpın 13 Ağustosta BAEnin, 11 Eylülde de Bahreynin İsrail ile anlaşmaya vardığını açıklamasıyla aleni hale geldi.
15 Eylülde Beyaz Sarayda düzenlenen resmi törende, İsrail ile BAE ve Bahreyn arasında ilişkilerin normalleştirilmesine yönelik anlaşmalar imzalanmıştı.
İsrail basını ve uzmanlara göre, İsrail ile normalleşme sürecinde sırada Umman ile Suudi Arabistanın yanı sıra Sudan vardı.

Son güncelleme: 15:46 22.10.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı