• Turkhane Logo

Tokmak, "İnanılmaz bir katliam var ve kimsenin sesi çıkmıyor”

Kapadokya'da peribacaları yol yapımı nedeniyle yok ediliyor. Kapadokya Çevre Platformu Sözcüsü Mükremin Tokmak, yol güzergahının 1. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit alanı olduğuna dikkat çekti.

17:25 09 Ağustos 2022 Salı
Tokmak,
Kapadokya'da peribacaları yol yapımı nedeniyle yok ediliyor. Kapadokya Çevre Platformu Sözcüsü Mükremin Tokmak, yol güzergahının 1. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit alanı olduğuna dikkat çekti.


UNESCO Dünya Kültür mirası listesinde bulunan Kapadokyada milyonlarca yılda oluşmuş peribacaları yol yapımı nedeniyle yok ediliyor.

Evrenselden Özer Akdemirin haberine göre , Kapadokya Çevre Platformu Sözcüsü Mükremin Tokmak, Ortahisar-Göreme arasında yapımı süren yolun bölgedeki peribacalarına, manastırlara ve tarihi yapılara ciddi ölçüde zararlar verdiğini söyledi. Tokmak yolun aynı zamanda Ortahisar’a kısa yoldan doğalgaz götürülmesi için de yapıldığını ileri sürdü.


BİZANS MANASTIRINI YOK EDEREK BURAYA YOL AÇIYORLAR

Nevşehir İl Özel İdaresi Yol ve Ulaşım Hizmetlerine bağlı ekipler tarafından yaklaşık bir buçuk ay önce başlatılan Göreme-Ortahisar arasında yeni yol yapımı, UNESCO Dünya Mirası Kapadokya’nın ortasından geçiyor. Kapadokya Çevre Platformu sözcüsü Mükremin Tokmak yol güzergahının aynı zamanda 1. Derece Arkeolojik ve Doğal Sit alanında olduğunu dile getirdi. Saklı Kilisenin bu alanda olduğunu belirten Tokmak, “Alttaki kayaları keserek ve bir Bizans manastırını yok ederek buraya yol açıyorlar” dedi.

“BÖLGEDE KIRILMADIK, YIKILMADIK PERİBACASI KALMAYACAK”

Yol yapımına Göreme Müzesinin oradaki Tokalı Kilisenin yakınındaki yoldan geçen araçların yol açtığı titreşimden kaynaklı olarak zarar gördüğü gerekçesi gösterildiğini aktaran Tokmak, “Bu yolu kapatmak alternatif olarak yeni yol yapmak istiyorlar. Yapımı süren yol güzergahında peribacaları, manastırlar, inanılmaz oluşumlar var. Neredeyse Saklı Kilise’nin üzerinden geçiyor yol. Burası 45 metrelik bir dağ kütlesini rampayı düzlemek için yukarıdan aşağıya doğru oyuyorlar. Buralarda inanılmaz bir yarık açacaklar. O bölgede kırılmadık, yıkılmadık bir peribacası, manastır kalmayacak. İleride de aynı gerekçeyle, araçların sarsıntısı nedeniyle ciddi bir hasara neden olacak. İnanılmaz bir katliam var ve kimsenin sesi çıkmıyor” diye konuştu.

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Gençin geçtiğimiz günlerde yol yapımı güzergahı için “8-10 tane kaya dam var” diyerek yapılacak yıkımın etkisini azaltmaya çalıştığını kaydeden Tokmak, “Oysa ki fotolarda görüleceği üzere bir ton peri bacası ve bu kaya dokunun içinde ise Bizans dönemine ait bir manastır kompleksi var. Yani 8-10 kaya dam diyerek hafife alınacak bir alan değil. Doğal gaza ihtiyacımız var diyor ve bu yol bunun içindir de diyor, Ortahisarlıların hakkı diyor, ama bu doğal gazın geçeceği yer de burası olamaz, başka güzergahlardan geçirmelisiniz bu yolu” ifadelerini kullandı.

YOL DOĞALGAZ ENERJİ ŞİRKETİNE KIYAK OLSUN DİYE Mİ YAPILIYOR?

İşin diğer yönünün bu Ortahisar’ın doğalgaz meselesi olduğunu belirten Tokmak, “Uçhisar’da doğalgaz var, Ürgüp’te var, Göreme’de var. Uçhisar’dan doğalgazı getirseler yol düz aslında, asfaltın kenarından döşenir borular. Ancak yol çok uzun ve Enerya adındaki enerji şirketine maliyeti çok artıyor. Ürgüp’ten getirseler yine 4-5 km fazla boru döşemek zorunda kalacaklar. Buradaki zihni sinir proje, bu doğalgazı da gerekçe göstererek yapıyorlar bu yolu. Doğalgaza yönelik bir hamle yani. Bu Enerya şirketin daha uzun boru döşemesin diye yolu yapıyorlar. Asıl nedenlerden birisi bu doğalgazın oraya götürülmesi” şeklinde konuştu.

Son güncelleme: 17:25 09.08.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı