• Turkhane Logo

Dünya yörüngesine çıkan ilk turistler yeryüzüne döndü

'Crew Dragon' kapsülü ile Dünya'nın yörüngesine gönderilen ilk uzay turistleri üç günlük seyahatin ardından yeryüzüne indi.

10:34 19 Eylül 2021 Pazar
Dünya yörüngesine çıkan ilk turistler yeryüzüne döndü
'Crew Dragon' kapsülü ile Dünya'nın yörüngesine gönderilen ilk uzay turistleri üç günlük seyahatin ardından yeryüzüne indi.Elon Muskın şirketi SpaceXin uzaya gönderdiği milyarder iş adamı Jared Isaacmanin yanı sıra Hayley Arceneaux (29), Sian Proctor (51) ve Chris Sembroskinin (42) yer aldığı Dragon kapsülü ABDnin Florida açıklarına iniş yaptı.

Dört yolcunun da sağlıklı şekilde döndüğü belirtirken, SpaceXin iniş ve kapsülden çıkma anının gösterildiği canlı yayınında Isaacman Teşekkürler, SpaceX bizim için inanılmaz bir uçuştu dedi.


Inspiration4 adı verilen girişimi SpaceXten satın alan milyarder iş adamı Isaacman ve beraberindekiler 15 Eylülde Floridanın Kennedy Uzay Merkezinden Falcon-9 roketi ile fırlatılmıştı.

aklaşık 575 kilometre yüksekliğe çıkan kapsülün kontrolü otomatik olarak dünyadan sağlansa da beklenmedik bir duruma karşı, 4 yolcu uçuş öncesi yaklaşık 6 aylık bir eğitimden geçmişti.

Öte yandan Isaacman’in kanser ile mücadele eden çocuklar için yaklaşık 100 milyon dolar bağışta bulunduğu ve yolculuk sonrası 100 milyon dolar daha bağış toplamayı hedeflediği bildirilmişti.

Yolcular, 3 günlük uzay seyahatleri boyunca Dünyanın çevresinde tur atarken, Inspiration4 girişimi SpaceX’in tamamı sivil bir ekiple Dünyanın etrafında gerçekleştirileceği ilk sefer olması açısından önem taşıyor.

ABDli e-ticaret devi Amazonun kurucusu Jeff Bezos da şirketi Blue Originin geliştirdiği uzay aracıyla 20 Temmuzda 106 kilometre yüksekliğe çıkarak uzay seyahatini gerçekleştirmişti.

İngiliz iş adamı Sir Richard Branson da 11 Temmuzda şirketi Virgin Galacticin geliştirdiği araçla uzayın başladığı nokta olarak kabul edilen yerden 100 kilometre mesafeye seyahat etmişti.

Son güncelleme: 10:34 19.09.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı