• Turkhane Logo

Kandilli Rasathanesi’nden deprem açıklaması: Son 20 yıldır böyle bir şey görmedik

İstanbul’daki 5,8'lik depremin ardından Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden açıklama yapıldı. Açıklamada, son 20 yıldır bölgede böyle bir deprem aktivitesi yaşanmadığı ve vatandaşların dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunuldu.

17:45 26 Eylül 2019 Perşembe
 Kandilli Rasathanesi’nden deprem açıklaması: Son 20 yıldır böyle bir şey görmedik
İstanbul’daki 5,8'lik depremin ardından Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nden açıklama yapıldı. Açıklamada, son 20 yıldır bölgede böyle bir deprem aktivitesi yaşanmadığı ve vatandaşların dikkatli olması gerektiği uyarısında bulunuldu.

Silivri açıklarında meydana gelen 5,7lik depremin ardından Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsünden açıklama geldi. Depremin Silivrinin yaklaşık 20 kilometre açığında ve 13 kilometre derinlikte meydana geldiği bildirildi. Açıklamada, bölgede son 20 yılda buna benzer bir hareketlilik yaşanmadığı belirtildi.

“VATANDAŞLARIMIZ TEDBİRLİ OLSUN”

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Aslı Doğru, “Öncelikle tüm vatandaşlarımıza geçmiş olsun diyoruz. Bugün Türkiye saati ile saat 13.59da Silivrinin yaklaşık 20- 25 kilometre güneyinde, Marmara Denizi içinde, İstanbula 75 kilometre mesafede 5,7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmiştir. Deprem 13 kilometre derinlikte oluşmuştur. İstanbul ve Tekirdağda hissedilmiştir. 24 Eylül 2019da meydana gelen depremin ardından büyüklüğü 1,5 ile 3,7 arasında değişen yaklaşık 60 adet artçı deprem kaydedilmiştir. Bugün olan depremin ardındansa şu ana kadar yaklaşık 15 tane artçı deprem olmuştur ki bunların en büyüğü 4,4 büyüklüğündedir. Büyüklüğü 4,7 ve 5,7 arasındaki artçılar klasik ana şok – artçı ilişkisinde değildirler. Bundan sonraki süreçte artçıların devam etmesini bekliyoruz. Vatandaşlarımızın, valilik ve AFADın talimatlarını takip etmelerini tavsiye ediyoruz. 1999 yılından beri bütün bilim insanlarının ortak bir görüşü var, Marmara Denizinde Kuzey Anadolu Fay Hattı nın enerji biriktirdiği yönünde. Dolayısıyla zaten bir Marmara Denizinde büyük bir deprem bekliyoruz. Ancak şu an itibarı ile bu depremin, onun öncüsü olduğunu söyleyebilmemiz mümkün değil. Tabi ki herkes teyakkuzda olsun, vatandaşlarımız tedbirli olsun” diye konuştu.


“TEMKİNLİ OLMAMIZ GEREKİYOR”

Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Fatih Doğru ise “4,7lik depremden beri alışılagelmiş ana şok – artçı şok ilişkisine bağlı bir düşüş yaşanmadı. Orta düzeyde devam eden depremler sonrasında böyle bir şey yaşadık. İkinci nokta, son 20 yıldır bölgede buna benzer bir deprem aktivitesi yaşanmamıştı. Bu açıdan temkinli olmamız gerekiyor” dedi.

“BÜYÜK DEPREM İÇİN DE BİZE TEST OLDU”

Kandilli Rasathanesi Bölgesel Deprem ve Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat ise “Bölgesel Aslında bu deprem, bu coğrafyada kıyısı olan Tekirdağ ve İstanbul için önemli bir test oldu. Bu testte ne kadar başarılı olduğumuzu sizlerin de takdir edeceğinizi umuyoruz. Kısmen de olsa yapısal hasarlı binalar var. Bazı mühendislik yapılarda problemler var. İletişimde sıkıntılar oldu ve trafikte sıkıntılar oldu. Dolayısıyla gelecek olası büyük deprem için de bize test oldu. Bunu söyleyebiliriz” değerlendirmesinde bulundu.

  / ERDOĞAN’DAN DEPREM AÇIKLAMASI: İSTANBUL’DA AFAD’IN İLAN ETTİĞİ ON BİNLERCE TOPLANMA ALANI VAR DEPREM ÇANTASINDA NELER BULUNMALI?

Son güncelleme: 17:45 26.09.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı