• Turkhane Logo

Mars'ın yüzeyine çarpan dört göktaşının çıkardığı sesler kaydedildi

Mars'a iniş yapan bir NASA aracı, gezegenin yüzeyine çarpan dört göktaşının çıkardığı seslerini yakaladı.

10:29 20 Eylül 2022 Salı
Mars'ın yüzeyine çarpan dört göktaşının çıkardığı sesler kaydedildi
Mars'a iniş yapan bir NASA aracı, gezegenin yüzeyine çarpan dört göktaşının çıkardığı seslerini yakaladı.

Bilim insanları pazartesi günü Mars InSightın, 2020 ve 2021de bir dizi çarpışmadan kaynaklanan sismik ve akustik dalgaları kaydettiğini bildirdi. Kızıl gezegenin yörüngesindeki bir uydu, çarpmanın meydana geldiği yerlerini doğruladı.

Bilim insanlarının analizine göre ilk teyit edilen göktaşı en az üç parçaya ayrılarak patladı ve her biri kendi kraterini oluşturdu.

Bu çarpışmanın 11 saniyelik kaydında ses Dünyada yüksek sesle çırpan bir metal sesine benziyor.

Nature Geoscience dergisinde yayımlanan makalenin ortak yazarlarından Ingrid Daubar yaptığı açıklamada, InSightın bir çarpma tespit etmek için üç yılı beklediğini ve oluşan kraterlerin çok iyi göründüğünü söyledi.

InSight ekibi, Marsın asteroit kuşağına yakınlığı ve gezegenin ince atmosferi göz önüne alındığında çok sayıda meteor çarpmasını tespit etmeyi bekliyordu.

Ancak iniş aracının Fransız yapımı sismometresinin, Mars rüzgârından kaynaklanan gürültü ya da atmosferdeki mevsimsel değişiklikler nedeniyle çarpmaları kaçırmış olabileceği belirtiliyor.

NASAya göre artık bilim insanları ne arayacaklarını biliyorlar ve bu da muhtemelen yeni seslerin tespit edilmesini sağlayacak.

Fransız başyazar Raphael Garcia Toulousedaki Havacılık ve Uzay Yüksek Enstitüsünden yaptığı açıklamada Farklı yüzeylerin yaşını tahmin etmek için bugünkü çarpma oranını bilmemiz gerekiyor. dedi.

2018 yılında fırlatılan InSight, Marsta şu ana kadar 1300den fazla depremi tespit etti. En büyüğü bu yılın başlarında 5 büyüklüğünde ölçüldü.

Son güncelleme: 10:29 20.09.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı