• Turkhane Logo

İlk SMS'in atılmasından bu yana tam 30 yıl geçti

Kısa mesaj servisi, veya SMS teknolojisi, mobil iletişim teknolojileri üzerinde çalışan bir programcı olan Neil Papworth tarafından 3 Aralık 1992'de gönderilen 16 karakterlik

02:15 08 Aralık 2022 Perşembe
İlk SMS'in atılmasından bu yana tam 30 yıl geçti
Kısa mesaj servisi, veya SMS teknolojisi, mobil iletişim teknolojileri üzerinde çalışan bir programcı olan Neil Papworth tarafından 3 Aralık 1992'de gönderilen 16 karakterlik

SID BARD - TURKHANE.COM

90lı yıllarda, Kısa Mesaj (SMS) hayatımıza girmese, insanların herhangi bir şeye üç harfle gülebileceğini (LOL) bilemez, ve çoğu duygununnoktalama işaretleri ( :) - :/ - :P  ) ve emojiler gibi tek bir görüntüye indirgendiği bir dünyada yaşayamazdık.


Mesajlaşmanın yaygın olarak benimsenmesinin öncülüğünün, popülerliğini iş adamları ve şirketler reklamları ile tanıtan BlackBerry tarafından yapıldığı aşikar.

Özellikle fiziksel olarak kullanılan klavyesi ilebir dönem insanların ceplerindeki ikinci ev anahtarları gibiydi. Nokianın klavyeli telefonları da bu konuda büyük bir rol oynadı.
iPhone ve Android telefonların SMS kültüründe spesifik bir etkisi olmasa da, bir fotoğrafla duygularımıza tercüman olan emojilerin hayatımıza hızlı bir şekilde dahil olmasına, ve büyük bir kültür değişimine sebep oldu.

Telefon konuşmaları neredeyse tarihe karıştı. İnsanlar, artık telefonda konuşmak yerine neredeyse tamamen yazışmayı tercih ediyor.

Telefon aramalarında, karşı tarafın müsait olup olmadığının kestirilememesi SMS veya bugünün popüler anlık mesajlaşma uygulamaları Whatsapp, Signal, Telegram vbnin kullanımını daha da yaygın hale getiriyor.
1992DE NELER OLDU?
O zamanlar bir lüks olan cep telefonları, 25 yıl önce ne kısa mesaj gönderebiliyor ne de alabiliyordu. Bu çerçevede ilk SMS bir cep telefonundan değil, bir bilgisayardan gönderildi. Bu şerefe nail olan Vodafone teknisyenlerinin gönderdiği ilk mesajsa şuydu: Mutlu Noeller.


Alman Federal Postasından Friedhelm Hillebrand ve Fransız Telekomdan Bernhard Ghillebaert, 1984 yılında SMS için ilk konsepti geliştiren kişilerdi. Yani SMS aslında bir Alman-Fransız ortak icadı.

SMSin kendine kartpostal ve teleks mesajlarını örnek almıştı. Teknikerler bunları incelediklerinde, 160 karakterden kısa mesajların ne kadar da pratik olduğu sonucuna vardılar. Mesaj gönderiminde karakter üst sınırı da böyle doğdu.

Cep telefonu piyasasının 90lı yılların ortasında patlamasıyla, servis sağlayıcılar müthiş karlar elde etti. 1996da Almanyada yaklaşık 100 milyon SMS gönderilirken, 2012de ise bu rakam tam 59 milyara ulaştı.

Almancada mesaj çekmek anlamına gelen simsen fiili, resmi Alman sözlüğü Dudena da alındı.

Akıllı telefonlardaki Whatsapp gibi mesajlaşma uygulamaları SMSi başka bir boyuta taşırken, Facebook Messenger ve mikroblog platformu Twitter da zaman içinde SMSin tahtına oturdu.

İnternet çağının getirdiği tüm rekabete rağmen SMS bugün hala yaşıyor. Resmi rakamlara göre, 2016da Almanyada tam 12.7 milyar kısa mesaj gönderildi.

Bugün internette mücadele edilmesi görece zor olan veri hırsızlığından çekinilen ABDde hala eski moda SMS hizmetinden yararlananlar var.

Son güncelleme: 02:15 08.12.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı