• Turkhane Logo

ABD TikTok'u yasaklamak için bir adım daha attı

ABD'de 170 milyon kullanıcısı bulunan TikTok'u hedef alan yasa tasarısı ABD'nin Çin tehdidine yönelik endişelerini yansıtıyor.

09:55 25 Nisan 2024 Perşembe
ABD TikTok'u yasaklamak için bir adım daha attı
ABD'de 170 milyon kullanıcısı bulunan TikTok'u hedef alan yasa tasarısı ABD'nin Çin tehdidine yönelik endişelerini yansıtıyor.

ABD Senatosu TikTokun ana şirketi Bytedancei platformu satmaya veya bir yasakla karşı karşıya kalmaya zorlayacak yasayı kabul etti.

Ukrayna ve İsraile yardım içeren daha büyük bir paketin parçası olan Amerikalıları Yabancı Düşmanlarca Kontrol Edilen Uygulamalardan Koruma Yasası başlıklı tasarı, Senatonun onayının ardından ABD Başkanı Joe Bidena gönderildi. Bidenın tasarıyı imzalaması bekleniyor.

Yasa tasarısı, TikTokun sahibi ByteDancee platformu satması için dokuz ay veriyor, bu süreye üç aylık bir uzatmanın da eklenebileceği belirtiliyor. Ancak yasal zorlukların satış süresinin daha uzun sürmesine sebep olabileceği ifade ediliyor.

Tasarı ABD Temsilciler Meclisinde kabul edildiğinde satış süresi altı ay olarak belirlenmişti.

ABD yasayı neden kabul etti?
Amerikalı yasa koyucular ve idari yetkililer, Çinli yetkililerin ByteDancei ABDdeki kullanıcı verilerini teslim etmeye veya TikTokta belirli içeriği baskılayarak veya tanıtarak Amerikalıları etkilemeye zorlayabileceğine dair endişelerini dile getiriyor.

Senato Ticaret Komitesi Başkanı Maria Cantwell, “Kongre, ByteDance, TikTok veya başka bir şirketi cezalandırmak için harekete geçmiyor.” dedi.

Cartwell, “Kongre, yabancı düşmanların casusluk, gözetim, kötü niyetli operasyonlar yürütmesini, savunmasız Amerikalılara, askerlerimize ve kadınlarımıza ve ABD hükümet personelimize zarar vermesini önlemek için harekete geçiyor.” diye ekledi.

Muhalifler ne diyor?
TikTok yasasının bazı muhalifleri, tüketicileri korumanın en iyi yolunun, kökenleri ne olursa olsun tüm şirketleri hedefleyen kapsamlı bir veri gizliliği yasası uygulamak olduğunu söylüyor.

ABDnin TikTokun kullanıcı bilgilerini Çinli yetkililerle paylaştığını ispat eden kanıt sunmadığına da dikkat çekiyor.

Dijital hakları savunan Washington merkezli Demokrasi ve Teknoloji Merkezinin müdür yardımcısı Becca Branum, “TikToku yasaklamak olağanüstü bir gerekçe gerektiren olağanüstü bir adım olacaktır.” dedi.

Satış için son tarihin ötelenmesiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Branum, bunun kamuya yönelik tehdidin aciliyetini haklı çıkarmadığı gibi, mevzuatın temel anayasal kusurları da gidermediği eleştirisini getirdi.

Popüler sosyal medya platformu 170 milyon Amerikalı tarafından kullanılıyor ve yasa tasarısı, Çin tehditleriyle ilgili uzun süredir devam eden korkuları yansıtıyor.

Son güncelleme: 09:55 25.04.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı