• Turkhane Logo

TFF Başkanı Büyükekşi, Süper Kupa tartışmasına noktayı koydu

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), geçen yılın lig şampiyonu Galatasaray ile kupa şampiyonu Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa'nın Suudi Arabistan'da oynanacağını duyurdu. Galatasaray ve Fenerbahçe'nin tepkileri üzerine Mehmet Büyükekşi'den yeni bir açıklama geldi. İki takımdan da TFF'ye itiraz olmadığını belirten Büyükekşi,

16:40 16 Kasım 2023 Perşembe
TFF Başkanı Büyükekşi, Süper Kupa tartışmasına noktayı koydu
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF), geçen yılın lig şampiyonu Galatasaray ile kupa şampiyonu Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa'nın Suudi Arabistan'da oynanacağını duyurdu. Galatasaray ve Fenerbahçe'nin tepkileri üzerine Mehmet Büyükekşi'den yeni bir açıklama geldi. İki takımdan da TFF'ye itiraz olmadığını belirten Büyükekşi,Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, Radyospora konuyla ilgili son durumu açıkladı. Anlaşmaları Ağustos ayında yaptıklarını söyleyen Mehmet Büyükekşi, İki takımın da TFFye verdiği bir yetki var. TFF Size ek gelir kazandırmak istiyoruz, var mısınız yok musunuz? diye sorduk. Ali Koç da Dursun Özbek de Varız dediler. Bunun üzerine teklif hazırlayan TFF, iki taraftan da vekalet aldı. İki kulüp, TFFye imza yetkisi verdi. O yüzden biz rahatız. Bizden habersiz biz el kaldırmadık diyemezler. Ağustos ayından bu yana maçın nerede oynanacağı biliniyordu dedi.
Büyükekşi turnuvanın yeri ve zamanıyla ilgili olarak, 2022-2023 Sezonu Süper Lig Şampiyonu Galatasaray ile Ziraat Türkiye Kupası Şampiyonu Fenerbahçe arasındaki 2023 Turkcell Süper Kupa müsabakası, 29 Aralık 2023 Cuma günü Suudi Arabistanın başkenti Riyadda oynanacaktır. Al-Awwal Park (Kral Suud Üniversitesi) Stadyumunda yapılacak maç saat 20.45te başlayacaktır açıklamasını yaptı. TFFnin kararına Galatasaray ve Fenerbahçe cephesinden tepki geldi. İki kulüp Yüksek Divan Kurulunda Cumhuriyetin 100. yılı olması dolayısıyla maçın Türkiyede oynanması istendi. İlk olarak Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulunda maçın Türkiyede oynanması önergesi oy birliği ile kabul edildi. Galatasaray Spor Kulübü Divan Kurulu da, Süper Kupa Finalinin Türkiyede oynanması talep etti. Sarı-Kırmızılılar, Divan Kurulunan aldığı kararı resmi siteden yayımladı ve Ülkemizi sporda ileri götürmek üzere yola çıkan Ali Sami Yen ve arkadaşlarının takipçileri olarak, 100 yılın kupasının, 100. yıl Cumhuriyet Kupası olarak, ecdadımızın kanıyla, canıyla, fikri ve irfanıyla kazandığı ve koruduğu Türk vatanında oynanmasını istiyoruz denildi. Yüksek Divan Kurullarında alınan karara karşın ne Fenerbahçe ne de Galatasaray yönetimleri, maçın Türkiyede oynanması için TFFye herhangi bir başvuruda bulunmadı diye konuştu.
Büyükekşi, Almanya, İngiltere, Arabistan ve Azerbaycandan ciddi teklifler vardı. Almanya ile İngiltere üzerinde çok durduk. Güvenlik sorunu nedeniyle iki ülkeyi elemek zorunda kaldık. Orada bir taşkınlık olup güvenliği sağlayamayacağımızı söyledik, diğer taraflar da bunu garanti edemedi. İki ülke, Azerbaycan ve Arabistan kaldı. İki ülkenin arasındaki en iyi teklifi Arabistan verdi. Değişim içindeler. Dünyanın gözü orada. Dünyanın en iyi oyuncularını transfer ettiler. 2034 Dünya Kupası için milli takım oluşturmak için tura çıktılar. Genç oyuncuları aileleriyle Arabistana getirip bir milli takım oluşturmak istiyorlar. Dünya Kupasını kazanmak için bir takım oluşturmak istiyorlar. Kendi vatandaşları yapabilecekleri oyuncuları bulup 2034te yer almak isteyen bir Arabistan var. O anlamda çalışmaları olduğu için bize yapılan en iyi teklif bu ifadelerini kullandı.
4lü turnuva4lü turnuva projesinin bu sezon için olmadığını kaydeden Mehmet Büyükekşi, Bu sene iki takım oynayacak. Dörtlü turnuvaya örnek İspanyanın Kral Kupası var. İlerleyen günlerde netleşir dedi.
Kulüpler, Süper Kupanın Ağustosta oynanacağını biliyorduysa neden iki kulüp Yüksek Divan Kurulu toplantılarında bu karar alındı? sorusu üzerine Mehmet Büyükekşi şöyle konuştu, Ben de anlamadım. İki takımın da çok büyük sıcak paraya ihtiyacı var. Yüksek Divan Kurulunda Uğur Dündarın çağrısında yönetim ve başkan o gün el kaldırmadı. Galatasarayda da başkan hariç yönetim ve divan kurulu üyelerinin karşı çıkması var. Başkan zaten olayı biliyor. Olayın içinde ve bu çalışmaları biliyor. Geldiğimiz nokta itibarıyla Süper Kupa, Arabistanda 29 Aralıkta oynanacak. İki başkanın da bilgisi dahilinde kesinleşmiş bir tarih var. Suudi Arabistanda Süper Kupa yapılacak. Tek sorun 100. yıl. İnsanların tepkisi 100. yıl nedeniyle. 2024 Avrupa Şampiyonasına katılarak yüzüncü yılı taçlandırdık. 2032 Avrupa Şampiyonasını Türkiyeye alarak 100. yılı taçlandırdık. 100. yıl coşkusunu iki takımımızı yurtdışında oynatarak da taçlandırdık. TFF olarak üzerimize düşeni fazlasıyla yaptık. Galatasaray ve Fenerbahçe hocalarının haberi var. Haberleri olmasına rağmen tek endişeleri iki maçı da kaybetme riskleri. Bir teknik direktör bir maçı kazanıp diğerini kaybederse fazla sorun olmaz. Ancak iki maçı da kaybeden teknik direktör için sorun olabilir. Bu anlamda Bu anlamda kulüplerin endişesi var.
Sıcak para oradan geldiEn iyi teklifin Suudi Arabistandan geldiğini hatırlatan Mehmet Büyükekşi, Sıcak para oradan geldi. Kulüplerin de bu paradan yararlanmaları için teklife evet dedik. Dörtlü turnuva için 50-100 milyon Eurolar var. Sözleşme bedellerini söylemem doğru olmaz. 50-100 milyon Eurolar doğru. Ama artık dönüşü olmayan bir yoldayız. Bu saatten sonra değişmez diye konuştu.
İki takımın da Arabistanda oynamak istememesi durumunda bundan sonra olabilecekler konusunda ise TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, Sözleşmeyi ilgilendiren bir maddedir. Ama yaptığımız anlaşmalar yolunda devam ediyor. İki taraf da onay verdi. 29 aralık 2023te Suudi Arabistanda Süper Kupa oynanacak. 24ünde de derbi oynanacak. Bir haftada iki derbi oynanacak. A Milli Futbol Takımı Teknik Direktörü Vincenzo Montellanın, La Gazzetta dello Sporta yaptığı açıklama için de Mehmet Büyükekşi, Montellanın ev konusu önemli değil. Rivada kalıyor. Ailesiyle yaşam ortamı arıyorlar. Yetkililerimiz arıyor. Yarın bir gün ev konusu da çözülür. Ailesi ve çocukları gelecek. Rahat edecekleri bir ortamda oturmak istiyorlar ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 16:40 16.11.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı