• Turkhane Logo

Okan Buruk'un yardımcısı Ismael Garcia'dan, Arda Güler yorumu

Galatasaray'ın yardımcı antrenörü Ismael Garcia, MARCA'ya yaptığı açıklamada, Arda Güler'in Real Madrid'de nasıl bir adaptasyon süreci geçirdiğini ve genç oyuncunun üzerindeki baskıları ele aldı.

22:58 23 Mart 2024 Cumartesi
Okan Buruk'un yardımcısı Ismael Garcia'dan, Arda Güler yorumu
Galatasaray'ın yardımcı antrenörü Ismael Garcia, MARCA'ya yaptığı açıklamada, Arda Güler'in Real Madrid'de nasıl bir adaptasyon süreci geçirdiğini ve genç oyuncunun üzerindeki baskıları ele aldı.

Galatasarayın yardımcı antrenörü Ismael Garcia, Arda Gülerin Real Madride adaptasyonu ve genç oyuncunun üzerindeki baskı hakkında MARCAya konuştu.

Garcia, Ardanın bir oyuncu olarak olgunlaşması ve gelişmesi için mükemmel bir ortamda olduğunu düşünüyor. Türkiyenin duygusal bir ülke olduğunu dile getiren Garcia, Arda Gülerin az süre alması konusunda açıklamalar yaptı:

Türkiye çok duygusal bir ülke. Tutkulu bir futbol iklimi var. Bu durum genç oyuncular için iki ucu keskin bir kılıç. İki maç iyi oynadıklarında Türk Messi, iki maç kötü oynadıklarında ise bu olamaz deniyor. Arda Gülerin durumu farklı. Çünkü çok genç yaşta ülkenin büyük takımlarından birinde oynamaya başladı. Çok iyi maçlar oynadı. Kalitesinin yanı sıra çekici bir oyun stili de var. Onu izlediğinizde hemen dikkatinizi çekiyor. Üstelik dünyanın en büyük kulübüne transfer oldu.

AĞIR ANTRENMANLARIN SAYISI YÜKSEK

Antrenöre daha sonra Ardanın Madride ilk katıldığında yaşadığı sakatlıklar ve bu sakatlıkların Real Madriddeki elit seviye antrenmanların bir ürünü olup olmadığı soruldu:

Ardanın yaşadığı fiziksel zorlukların Real Madridin antrenman seviyesiyle ilgili olduğunu düşünmüyorum. Real Madrid çok fazla maç oynayan bir takım. Bu yüzden ağır antrenmanların sayısı çok yüksek. Arda yeni bir ülkeye gelen genç bir çocuk. Yeni bir kültür, yeni bir dil... Yapabileceğiniz tek şey yeşil sahaya çıkmak ve 11 kişiye karşı oynamak.

ARDAYA KARŞI SABIRLI OLMAK GEREK

Bu değişiklikler stres yaratabilir. Belki stres bu tür sorunları tetikleyebilir, bilmiyorum. Bildiğim şey şu; Arda çok çalışmaya devam etmesi gereken genç bir futbolcu. Uzun ve başarılı bir kariyer için gereken her şeye sahip. Real Madrid genç futbolculara nasıl davranacağını bilen bir kulüp. Ardaya karşı sabırlı olmak ve ona olgunlaşması için gereken zamanı vermek akıllıca olacaktır.

TÜRKİYEDEKİ ORTAMDAN AYRILIP...

Garcia, Real Madridin Arda için en iyi ortam olduğuna inandığını da sözlerine ekledi:

Genç oyuncular hızla idol olarak görüldüğü ve olgunlaşma evresi karmaşık olduğu için ondan beklentiler çok yüksek. Bence Türkiyedeki ortamdan ayrılıp Real Madride gelmek çok yardımcı olabilir, burada oyunculara çok akıllıca davranıyorlar. Vinicius ve Rodrygo gibi oyuncular uygun aşamalardan geçirildi.

Real Madrid gençlere nasıl davranacağını çok iyi biliyor ve onlara Madridde olmaları için gerekenlerin ötesinde gereksiz baskı uygulamadığını gösteriyor. Aşamalardan geçmeleri ve geri kalanların ya da dış baskının onları yakmasına izin vermemeleri gerekiyor.
GEREKLİ ZAMANI VERİLMELİ

Madride ulaşmak için gereken filtre o kadar büyük ki, Madrid balonunun içinde tüm koşullara ve daha fazlasına sahip olmaları gerekiyor, diğer kulüplerde birçoğu yol kenarına düşebilir. Sabırlı olmak ve Arda Gülere olgunlaşmaya devam etmesi için gerekli zamanı vermek, bunu yapmanın çok akıllıca bir yoludur.

Son güncelleme: 22:58 23.03.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı