• Turkhane Logo

MHK Süper Lig’de 4. haftanın hakem kararlarını değerlendirdi

TFF'nin aldığı yeni karar neticesinde hakem kararları ilk kez TV'de değerlendiriliyor. Merkez Hakem Kurulu yetkilileri Süper Lig'de 4. haftanın en çok konuşulan kararlarını kuruluşta yorumladı.

08:15 31 Ağustos 2022 Çarşamba
MHK Süper Lig’de 4. haftanın hakem kararlarını değerlendirdi
TFF'nin aldığı yeni karar neticesinde hakem kararları ilk kez TV'de değerlendiriliyor. Merkez Hakem Kurulu yetkilileri Süper Lig'de 4. haftanın en çok konuşulan kararlarını kuruluşta yorumladı.


Merkez Hakem Kurulu Başkan Vekili Murat Ilgaz ve TFF Hakem Eğitimi Danışmanı Hugh Dallas, haftanın hakem kararlarını beIN SPORTSta değerlendirdi.

Programda Fenerbahçe’nin Konyaspor’a 1-0 mağlup olduğu maçta büyük tartışmalara neden olan Enner Valencia’nın kırmızı kart pozisyonu da detaylıca incelendi.


Haftanın derbisi Trabzonspor-Galatasaray maçındaki pozisyonları da değerlendiren ikili şu yorumlarda bulundu:

“KIRMIZI KART DOĞRU”

Hugh Dallas: “Hakeme bakarsanız, bir şeyler olduğunu fark ediyor ve sürekli aynı noktaya bakıyor. Bir oyuncu, diğerini itmiş olabilir ama diğer oyuncunun verdiği reaksiyon şiddetli. Rakibine tekme atıyor, kırmızı kart doğru.”

Murat Ilgaz: “Burada hakem hisleriyle de bir şeyler olabileceğini önceden gördü. Orada olabilecekleri hissetti ve kendisi bu kararı verdi. 17 kamera vardı, gözden kaçan bir olay olsaydı VAR tespit edecekti.”

TRABZONSPOR – G.SARAY MAÇI

Üçüncü dakikada Seferovic’in vuruşu ve penaltı beklentisi

Murat Ilgaz: “Çok kısa mesafeden, beklenmeyen bir top. Üstelik rakibin vücuduna da önce temas ediyor, daha sonra eline geliyor. Devam kararı doğru. Fakat, elle oynamalarda VAR hakemleri dondurulmuş gelen resme bakmazlar. Eğer ilgili resmi dondurarak bakarsak, mutlaka ele temasını abartılı şekilde görürüz. O yüzden talimatımız elle oynamalarda sadece temas olup olmadığına bakın ondan sonrasını normal şekilde oynatın.”

Hugh Dallas: “Galatasaray’ın 5 nuramalı oyuncusundan top geliyor ve Trabzonsporlu oyuncunun koluna çarpıyor penaltı verilse ağır bir karar olurdu. Hakem çok doğru bir karar verdi.”

“SARI KARTI HAK ETMİYOR”

Yunus Akgün’ün Eren Elmalı’ya müdahalesi sarı kart mı?

Hugh Dallas: “Canlı olarak izleyince bir şey göremedik ama süper slow motion olarak baktığınızda formayı çektiğinizde görüyoruz. Ali Palabıyık, deneyimli bir hakem ve bu tür pozisyonlarda asla sarı kart vereceğini düşünmüyorum. Trabzonsporlu oyuncu formasının çekildiğini hissetti ve durdu ama bu Galatasaraylı oyuncunun sarı kart görmesini gerektirmez. Trabzonsporlu oyuncu devam edebilirdi. Hakemlere öğretmeye çalıştığımız şu, sarı kartların azaltılmasını istiyoruz ve ikinci sarı kartın çok açık olması gerekiyor, bence bu pozisyon ikinci sarı kartı hak eden bir pozisyon değil.”

Boey’in eline çarpan topta penaltı beklentisi

Hugh Dallas: “Tabii ki bu tür pozisyonlar top ele geldiği için oyuncuların itiraz etmesi normal ama hakem iyi bir pozisyonda. Elleri oyuncun bu tür pozisyonda normal konumda. Kasıtlı bir hareket yok. Kesinlikle penaltı değil, hakem için yine doğru bir karar.”

Murat Ilgaz: “Hakemlere VAR yokmuş gibi maç yönetin diyoruz. Bu sezondan itibaren VAR’la iletişimlerini protokol seviyesine çektik. Hakem ne çalacaksa, ne yapacaksa, kendisinin bir an önce yapması gerekiyor. Hiçbir şekilde yardım gelmeyeceğini bildiği için anında hakemin karar vermesine yardımcı oluyor.”

Son güncelleme: 08:15 31.08.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı