• Turkhane Logo

BBC'nin Lineker'i kovması sonrasında dayanışma boykotu başladı

BBC'de spor programı sunucusu ve İngiltere'nin ünlü eski milli futbolcularından Gary Lineker'in hükümetin yeni mülteci yasa tasarısıyla ilgili sosyal medya paylaşımı nedeniyle başlayan tartışmalar, İngiliz kamu yayın kurumunda krize ve spor yayınlarında dayanışma boykotuna yol açtı.

15:46 11 Mart 2023 Cumartesi
BBC'nin Lineker'i kovması sonrasında dayanışma boykotu başladı
BBC'de spor programı sunucusu ve İngiltere'nin ünlü eski milli futbolcularından Gary Lineker'in hükümetin yeni mülteci yasa tasarısıyla ilgili sosyal medya paylaşımı nedeniyle başlayan tartışmalar, İngiliz kamu yayın kurumunda krize ve spor yayınlarında dayanışma boykotuna yol açtı.

BBCnin sunucu olarak Linekerin görevine ara verdiğini açıklaması üzerine, programdaki spor yorumcuları ve ekip arkadaşlarının yanı sıra BBCnin başka bir spor programının sunucuları da Linekere destek için programa çıkmayacaklarını açıkladı.

Lineker, Salı günü attığı bir tweette Muhafazakar Parti hükümetinin yeni mülteci yasa tasarısında kullanılan dilin, Nazi yönetiminin hakim olduğu 1930lar Almanyasında kullanılandan pek farklı olmadığını yazmıştı.

BBC yönetimi ve hükümet Linekere tepki gösterdi.

BBC, Linekerin Twitter paylaşımında tarafsızlık kuralını ihlal ettiği gerekçesiyle spor programı sunucusu olarak görevine ara verildiğini açıkladı.

BBCden yapılan açıklamada, Linekerin, sosyal medya kullanımıyla ilgili bir anlaşmaya varılıncaya kadar, Match of the Day (Günün Maçı) programının sunuculuğunu yapmayacağı belirtildi.

Linekerin son dönemdeki sosyal medya aktivitesinin BBC ilkelerini ihlal ettiğini belirten açıklamada, kendisinin siyasi partilerle ilgili veya tartışmalı siyasi konularda taraf olmaması gerektiği vurgulandı.

BBC kararına tepkiler
BBCnin Linekerden Günün Maçını sunmaya ara vermesini istemesi üzerine programda ona eşlik eden ünlü isimler Cuma akşamı yaptıkları açıklamalarla programa çıkmayacaklarını belirttiler.
Programda maçları yorumlayan eski futbolcu Ian Wright, Alan Shearer, Micah Richards ile Jermaine Jenas ve diğer yorumcular tek tek açıklama yaparak programda yer almayacaklarını söyledi.

Bunun üzerine BBC, bu geceki programın sunucusuz ve yorumcular olmaksızın maç özetleri şeklinde yayımlanacağını açıkladı.

Bugün de BBCnin öğle yayını Football Focus programının sunucusu Alex Scott ve diğer yorumcular programa çıkmayacaklarını duyurdu.

Eski BBC Genel Direktörü Greg Dyke ise BBCnin Lineker kararıyla kendi itibarını zedelediğini söyledi.

Dyke, BBCde haber çalışanlarına uygulanan sosyal medya kurallarının spor programı sunucuları açısından bağlayıcı olmayacağını belirtti.

Ne olmuştu?
İngiltere hükümeti Salı günü Avam Kamarasında ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenlerin bu ülkede iltica başvurusunda bulunma hakkını ortadan kaldıran yeni yasa tasarısını sundu.

Lineker, Twitter hesabından, İçişleri Bakanı Suella Bravermanın Avam Kamarası konuşması klibine Aman tanrım, bu korkunç ötesi yorumunu yaptı.

Kendisine ileri gittin diyen bazı kullanıcılara yanıt verirken de Biz diğer önde gelen Avrupa ülkelerinden çok daha az mülteci alıyoruz dedi ve sürdürdü:

Bu, en korumasız insanları hedefleyen ölçüsüzce acımasız bir politikadan başka bir şey değil ve kullanılan dil de Almanyada 30larda kullanılandan pek farklı değil. Bu durumda ben mi ileri gitmiş oluyorum?

Braverman, Hukuki, ölçülü ve insani diye nitelediği önlemlerin 1930lar Almanyasına benzetilmesinden hayal kırıklığı duyduğunu söyledi.

Lineker, eleştiriler üzerine, sesi olmayan insanların haklarını savunmaya devam edeceğini, BBCnin bir sözcüsü ise ünlü sunucuyla konuşulacağını ve kendisine sorumluluklarının hatırlatılacağını vurgulamıştı.

Son güncelleme: 15:46 11.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı