• Turkhane Logo

663. tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde baş pehlivan belli oldu

Yusuf Can Zeybek, 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri finalinde karşılaştığı Mustafa Taş'ı mağlup ederek üst üste ikinci kez altın kemerin sahibi oldu.

21:51 07 Temmuz 2024 Pazar
663. tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde baş pehlivan belli oldu
Yusuf Can Zeybek, 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri finalinde karşılaştığı Mustafa Taş'ı mağlup ederek üst üste ikinci kez altın kemerin sahibi oldu.

663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri başpehlivanı, final güreşinde rakibi Mustafa Taşı yenen Yusuf Can Zeybek oldu.

Sarayiçi Er Meydanındaki turlarda Kürşat Korkmaz, Yıldıray Akın, Mustafa Arslan, Hüseyin Gümüşalanı yenerek finale çıkan 2023 yılı Kırkpınar başpehlivanı Yusuf Can Zeybek; Turan Balaban, Orhan Okulu, Enes Doğan, Serhat Gökmeni geçerek finale gelen 2022 yılı Kırkpınar başpehlivanı Mustafa Taş ile final maçında karşı karşıya geldi.

YORULMAZ PEHLİVAN
Çayırın genç pehlivanlarından 30 yaşındaki Antalyalı Yorulmaz Pehlivan diye bilinen Yusuf Can Zeybek, 2021 yılından bu yana başpehlivan olarak güreşiyor. Fizik ve kondisyonuyla kısa sürede dikkati çeken Yusuf Can Zeybek, güreş otoriterlerinin favori isimleri arasında yer almayı başardı. Rakiplerinin güreşlerini analiz edip ona göre oyun kurmasıyla bilinen Yusuf Can Zeybek, geçen yılın şampiyonu olarak bu yıl seriyi sürdürmek için final güreşine çıktı.
Antalyada ikamet eden Sinoplu 27 yaşındaki Çayırın efendisi olarak tanınan Mustafa Taş da, 2022 yılında çıktığı baş boyundaki performansıyla dikkati üzerine çekmiş, bu boydaki ilk senesinde güreştiği Kırkpınarda ikincilikle tanışmıştı. Cengizhan Şimşekin aldığı ceza nedeniyle sıralamanın kayması üzerine 2022 yılında Kırkpınar Başpehlivan unvanını alan Mustafa Taş, geçen yıl çayıra seriyi devam ettirmek için çıkmış, ikinci turda Yusuf Can Zeybeke yenilmişti. Mustafa Taş ise bu güreşin rövanşı için yağlandı.

BAŞPEHLİVAN YUSUF CAN ZEYBEK
Başcazgır Şükrü Kayabaşın salavatı sonrası peşreve çıkan başpehlivanları tribünler coşkuyla selamladı.
Boy ve cüsse olarak denk olan başpehlivanlar müsabakaya hareketli başladı. Yusuf Can, kasnaktan çift dalma yapmak için çokça hamle yaptı, Mustafa ise bu hamleleri bertaraf etmek için yoğun çaba harcadı. Pasif güreştiği gerekçesiyle karşılaşmanın 20. dakikasında Mustafa Taşa ihtar verildi. Bu karardan sonra biraz hareketlenen güreşte Yusuf Can Zeybekin tek daldığı atağı tribünleri heyecanlandırdı ancak bu hamleden sonuç çıkmadı. Normal sürede risk almak istemeyen iki pehlivan güreşi puan alanın kazanacağı puanlama bölümüne taşımak üzere temposuz güreşti. Galibin çıkmaması üzerine puanlama bölümüne geçildi. Puanlama bölümünde Mustafa Taşa bir ihtar daha verildi.

Yusuf Can Zeybek karşılaşmanın 52. dakikasında Mustafa Taşın kasnak ve paçasından yakaladı, rakibini sürerek dengesini bozan Yusuf Can çangalla müsabakayı kazandı.

Son güncelleme: 21:51 07.07.2024
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı