• Turkhane Logo

Ekrem İmamoğlu Guardian'a konuştu: Herhangi bir baskı hissetmiyorum, yapmamız gereken çok iş var

"16 milyon insan benim onlara hizmet etmemi ve seçildiğim görevi yerine getirmemi bekliyor"

10:08 23 Nisan 2019 Salı
Ekrem İmamoğlu Guardian'a konuştu: Herhangi bir baskı hissetmiyorum, yapmamız gereken çok iş var
"16 milyon insan benim onlara hizmet etmemi ve seçildiğim görevi yerine getirmemi bekliyor"İngiliz Guardian gazetesine konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, herhangi bir baskı hissetmediğini söyledi. İmamoğlu, Bu kentte 16 milyon insan benim onlara hizmet etmemi ve seçildiğim görevi yerine getirmemi bekliyor dedi.

Guardian gazetesinin iç sayfalarındaki haber, gazetenin Türkiye ve Orta Doğu muhabiri Bethan McKernan ile Gökçe Saraçoğlunun imzalarını taşıyor.


Ekrem İmamoğlunun Pazar günü Maltepedeki İstanbula Yeni Bir Başlangıç Buluşmasından izlenimler içeren haber için Guardianın kağıt baskısında ve internet sayfasında farklı başlıklar kullanılmış.

İmamoğlunun mülatattaki cümlelerinden Popülizm bitecek gazetedeki haberin, Seçimi kazandığımız açık ise Guardianın internet sitesindeki haberin başlığı olarak seçilmiş. (Bethan McKernan, Twitter hesabında Ekrem İmamoğlu ile mülakatı Cuma günü öğleden sonra yaptıklarını yazmış)

Guardiana göre Ekrem İmamoğlu 31 Marttaki yerel seçimlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanı şoke etti ancak İstanbulun kontrolü için verilen mücadele henüz bitmedi.

Haberden bazı satırlar şöyle:

İmamoğlunun seçilmesi büyük oranda kapsayıcı ve uzlaşmacı söyleminin bir sonucuydu. Kendisi, Türkiyenin kutuplaşmış siyasal sahnesini domine etmiş kışkırtıcı siyasetçilerden çok farklıydı. İmamoğlu yerel seçim kampanyası süresince, orta sınıf partisi CHPden genelde uzak olan emekçi ve dindar AKP seçmenlerine de elini uzattı. Suriyeli mültecilerin Türk toplumuna entegre edilmeleri gerektiğinden söz etti.

Çok sayıda AKP seçmeni bana neden onların partisinden aday olmadığımı sordu

Ekrem İmamoğlu, Guardiana verdiği röportajda ise şunları söylemiş:

Çok sayıda AKP seçmeni bana neden onların partisinden aday olmadığımı sordu. Onlardan oylarını değil dualarını istediğimde memnun oldular.

Halkın ayrıştırıcı bir söylemi ve ayrımcı politikalarını kabul ettiğine inanmıyorum. Halen dünyada hakim anlayış popülism ancan popülism de nihayetinde bitecek. İnsanlara saygıyla davrananlar daima kazanır.

Yaklaşık 48 saat uyumadım

İmamoğlu, seçim gecesi yaşadıklarıyla ilgili olarak da şu ifadeleri kullanmış:

Yaklaşık 48 saat uyumadım. Sanırım sandıkların kapanmasının ardından 24 saat içinde 13 bası toplantısı düzenledim. Resmi haber ajansı yanıltıcı veriler veriyordu ve biz bunların yanlış olduğunu biliyorduk. İnsanlar endişelenmeye başladı ve çok stresli bir ortam vardı ama meydan okumamız için önce haklılığımızdan emin olmamız gerekiyordu.

Guardiandaki haberde İmamoğlunun şimdiden 2023te Cumhurbaşkanı Recepo Tayyip Erdoğana karşı yarışacak potansiyel bir aday olarak görüldüğü vurgulanıyor. İmamoğlunun henüz kendisini dünya sahnesinde boy gösteren bir kişi olarak görmediğini de ekleniyor.

İmamoğlunun gazeteye yaptığı diğer açıklamalar da şöyle:

Hakkımdaki hükmü benim değil başkalarının vermesi gerektiğini düşünüyorum. Kararlarım ve siyasette izlediğim yol, 10 yıllık iş bitirme tecrübesi olan iyi bir yönetici olduğum gerçeğinin bir sonucu.

İstanbulda seçimlerin yenilenmesi düşüncesini aklımdan bile geçirmiyorum. Seçimi kazandığımız açık. AKP insanların başka türlü düşünmesini istiyor ama bu süreç bitti. Hayata devat etme zamanı.

Tapılan ya da korkulan biri olmak istemiyorum. Sadece benimle yan yana çalışmanızı istiyorum. Ki, bizi seçen insanlar için mümkün olan en iyisini yapabilelim...Yapmamız gereken çok iş var.

Son güncelleme: 10:08 23.04.2019
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı