• Turkhane Logo

CHP'li Salıcı: Hedefimiz AKP'yi 24 Haziran'ın gerisine düşürmek

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, yerel seçimlere yönelik hazırlıkları ve hedefleriyle ilgili BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı.

14:05 06 Kasım 2018 Salı
CHP'li Salıcı: Hedefimiz AKP'yi 24 Haziran'ın gerisine düşürmek
CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, yerel seçimlere yönelik hazırlıkları ve hedefleriyle ilgili BBC Türkçe'nin sorularını yanıtladı.31 Mart 2019da yapılacak yerel seçimlerde hedeflerini 3-5 belediye daha fazla almak üzerine kurmadıklarını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, hedeflerinin AK Partiyi siyasi sonuç doğuracak şekilde 24 Haziran seçimlerinde aldığı oyun altına geriletmek olduğunu ifade etti.

Yerel seçimlere dönük aday belirleme çalışmalarının sürdüğü CHPde, Salıcı başkanlığındaki heyet 11 ilde bölge toplantıları yaptı. CHPnin görevdeki ve eski örgüt yöneticileri, milletvekilleri ve delegelerin katıldığı toplantılarda yerel seçimlere dönük öneriler masaya yatırılırken, önceki seçimlerle ilgili eleştiriler de birinci ağızdan genel merkez yönetimine iletildi.


Yerel seçimlere yönelik hazırlıkları ve hedefleriyle ilgili BBC Türkçenin sorularını yanıtlayan Salıcı, AK Partinin yerel seçimler öncesinde partisine yönelik bölücülerle ittifak yapacaklar algısı yaratmaya çalıştığını söyledi.Muhalefet partilerinin, yerel seçimlere de istikrarlı eşitsizlik ortamında gireceğini belirten Salıcı, partisinin hedefini 3-5 belediye daha kazanmak değil, AKPyi 24 Haziran seçimlerinin gerisine düşürmek olarak açıkladı.

HDP SEÇMENİNİN OYUNA TALİP OLMANIN ADI BÖLÜCÜLÜK OLUYOR

Salıcı, parti olarak AK Parti, HDP seçmeni dâhil, bütün kesimlerden oy alacak belediye başkan adayları ile yola çıkacaklarını söyledi.

AK Partinin, partisini HDP ile ittifak yapacak algısıyla hedefleştirmeye çalıştığına işaret eden Salıcı, şu görüşleri savundu:AKP seçmeni Ağrıda HDP seçmeninin oyuna talip oluyor, bunun adı ittifak olmuyor ama CHP birçok büyükşehirde, İstanbulda, Ankarada, Adana, Mersinde HDP seçmeninin oyuna talip oluyor, bunun adı bölücülük oluyor.

Bize hikaye anlatmasınlar. Onlar daha yokken CHP vardı, Türkiyede siyasetin nasıl kurgulanması gerektiğini ve bunun da toplumsal tabanda nasıl karşılık bulacağını CHP ince ince düşünerek konuşarak tartışarak gösterecektir.

İKTİDAR PARTİSİ SEÇİMİ KAYBETME ENDİŞESİ YAŞIYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın ve AK Parti sözcülerinin Doğu ve Güneydoğudaki seçimden sonra da kayyum atanabileceği yönündeki sözlerini de eleştiren Salıcı, iktidar partisinin, kamunun bütün olanaklarının yanı sıra medya üzerindeki bütün gücüne rağmen bölgede seçimi kaybetme endişesi yaşadığını savundu:

Halkın seçtiği kişilerin, görevden alınması doğru değil. Milletvekilleri belediye başkanlığı için de bu böyle. Bundan en çok şikâyet eden şu andaki cumhurbaşkanıdır. Ama kendisinin şikâyetçi olduğu bir konuyu başkaları için yapmak haksızlığını da büyük bir hoyratlıkla göstermiştir. Vatandaşın önüne sandığı koyarsınız, adaylarınızı çıkarırsınız, zaten basın sizin elinizde devletin bütün olanaklarını kullanıyorsunuz. Bu koşullara rağmen seçimi kazanamıyorsanız oturup düşünün. AKPye muhalefet eden bütün partiler, bu istikrarlı eşitsizlik ortamında seçime gidiyor. Buna rağmen seçimi kazanamıyorsanız burada yapmanız gereken şey hatayı kendinizde aramak. Yasal yolları kullanarak, birilerini görevden aldırmaya çalışmak değil.

BİZİM MÜCADELEMİZ AKP İLE

31 Mart 2019da yapılacak yerel seçimlerde hedeflerini 3-5 belediye daha fazla almak üzerine kurmadıklarını belirten Salıcı, hedeflerinin AK Partiyi siyasi sonuç doğuracak şekilde 24 Haziran seçimlerinde aldığı oyun altına geriletmek olduğunu ifade etti:

Eğer gelece dair, siyasi sonuç üretebilecek bir sonuç aldıysanız, örneğin bazı büyükşehirlerde AKP kaybettiyse ve CHPli belediyeler kazandıysa, bu önümüzdeki süreç için siyasi sonuç yaratır mı? Yaratır. Hedefimiz işte bu.CHPde 24 Haziran seçimleri sonrasında başlayan iç tartışmanınbenzerinin yerel seçimlerden sonra da yaşanabileceği iddialarına ise Salıcı, Biz, 31 Marta bakıyoruz. Bizim mücadelemiz AKP ile. Hiçbir CHPli ile özel bir mücadelemiz yok. Türkiyenin içinde bulunduğu koşulları yaratanlarla mücadele edeceğiz. Bu, CHPnin içindeki herhangi bir tartışmadan daha kıymetli yanıtını verdi.


Kaynak: BBC TÜRKÇE 

Son güncelleme: 14:05 06.11.2018
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı