• Turkhane Logo

Buldan: Biz AKP ile hiçbir konuda herhangi bir anlaşma yapmadık, yapmayız

AKP ile anlaşma yapmadıklarını ve yapmayacaklarını söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Biz AKP ile hiçbir konuda herhangi bir anlaşma yapmadık, yapmayız. AKP ile anlaşma yapanlar bellidir." dedi.

17:09 26 Haziran 2022 Pazar
Buldan: Biz AKP ile hiçbir konuda herhangi bir anlaşma yapmadık, yapmayız
AKP ile anlaşma yapmadıklarını ve yapmayacaklarını söyleyen HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, “Biz AKP ile hiçbir konuda herhangi bir anlaşma yapmadık, yapmayız. AKP ile anlaşma yapanlar bellidir." dedi.


HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, partisinin Urfa 4’üncü Olağan İl Kongresi’nde gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Son günlerde sıkça tartışılan “yeni çözüm süreci” iddialarına değinen Buldan, AKP ile hiçbir konuda herhangi bir anlaşma yapmadıklarını ve yapmayacaklarını söyleyerek, “AKP ile anlaşma yapanlar bellidir. Milletvekillerimizin dokunulmazlığının kaldırılmasında AKP ile birlikte ellerini havaya kaldıranlar AKP’nin ortaklarıdır. Tezkerelerde AKP ile birlikte evet oyu kullananlar AKP’nin ortaklarıdır. AKP’nin bütün hukuksuzluklarının altına imza atanlar, AKP’nin her türlü hukuksuzluğunun yanında boncuk gibi dizilenler AKP’nin gerçek ortaklarıdır” diye konuştu.


Buldan, “Onlar istiyorlar ki Türkiye toplumu karanlıkta kalsın, umutlar kırılsın, cesaret olmasın, kararlık olmasın, onlar kendi iktidarlarını bu şekilde ayakta tutsunlar. Biz de başka bir yaşam mümkündür diyoruz çünkü artık HDP vardır, HDP’nin fikriyatı ve çizdiği 3. yol vardır” değerlendirmesinde bulunarak, “Bir siyasi partinin yönetici ve üyelerinin yarısının cezaevinde olduğu başka bir ülke dünyanın hiçbir yerinde yoktur” dedi. Buldan’ın şöyle devam etti:

“BİZ DEMOKRASİ DEDİKÇE ONLAR FAŞİZMİ YÜKSELTTİLER”

“Biz demokrasi dedikçe onlar faşizmi daha fazla yükseltmekte ısrar ettiler. Biz barış dedikçe onlar savaş naraları atmaya devam ettiler, biz adalet dedikçe onlar bu ülkede hukuksuzluklarını yaymaya devam ettiler. Bize bütün hukuksuzluklarla cevap vermeye yeltendiler. Biz demokratik siyaset dedikçe cezaevlerinin yolunu gösterdiler ama biz ne yaptık mücadeleden asla taviz vermedik, demokratik siyaset ısrarımızdan vazgeçmedik, boyun eğmedik, biat etmedik, diz çökmedik. Asla diz çökmeyeceğimizi de bu kürsüden bir kez daha ifade etmek istiyorum. Asla boyun eğmeyeceğimizi, asla biat etmeyeceğimizi bir kez daha ifade etmek istiyorum. Sizden aldığımız büyük moral ve güçle HDP’yi ayakta tutmaya, büyütmeye, genişletmeye hep birlikte devam edeceğiz.”

AKP, Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı içerisinde “büyük anlaşmazlıkların” olduğu günlerden geçildiğini ifade eden Buldan, ”Peki niye böyle ayrışma yoluna gidiliyor, bu ülkede Kürtleri kim inkar ederse, Kürtlerin hakların kim tanımazsa, dillerini kim yasaklarsa onun bir kez daha iktidara gelme şansı yoktur, olamaz” dedi.

Yeni bir çözüm sürecinin başlayıp başlamama meselesinin çok konuşulduğunu ifade eden Buldan, “Sanki AKP ve HDP arasında gizli bir anlaşma varmış gibi çokça konuşulan bir dönem. Sanki AKP ile HDP kapalı kapılar ardında bir araya geliyor, Sayın Öcalan ile bir görüşme yapıyor ve kamuoyundan gizleniyor gibi yansıtılmaya çalışılıyor” dedi ve sözlerini şöyle sürdürdü:

“BİZ BARIŞ MESELESİNDE SAMİMİYİZ”

“Şunu özellikle ifade etmek isterim. Biz AKP ile hiçbir konuda herhangi bir anlaşma yapmadık, yapmayız. AKP ile anlaşma yapanlar bellidir. Milletvekillerimizin dokunulmazlığının kaldırılmasında AKP ile birlikte ellerini havaya kaldıranlar AKP’nin ortaklarıdır. Tezkerelerde AKP ile birlikte evet oyu kullananlar AKP’nin ortaklarıdır. AKP’nin bütün hukuksuzluklarının altına imza atanlar, AKP’nin her türlü hukuksuzluğunun yanında boncuk gibi dizilenler AKP’nin gerçek ortaklarıdır. Biz barış meselesinde samimiyiz, ülkeye barışın gelmesi, barışın bu coğrafyada hüküm sürmesi için çok samimi, çok cesaretli ve çok haklı bir mücadele sürdürüyoruz. Çünkü barış bizim programımızdır, mücadelemizdir, ilkemizdir. Şunu da açık yüreklilikle ifade etmek isterim ki Türkiyede barışa, demokrasiye, insan hakları ve adalete dair AKP iktidarının herhangi bir şekilde adım atmadığını da biliyoruz. Bunun için hiç kimse HDP’yi suçlamasın. Hiç kimse HDP’nin Türkiye halklarına rağmen, Kürtlere rağmen farklı bir yol ve yöntem izleyeceğini düşünmesin. Biz ne yapacaksak sizlerle birlikte yapacağız. Biz ne yapacaksak, ne karar alacaksak sizlerle birlikte alacağız.”

3 Temmuzda Ankara’da HDP’nin Büyük Kongre’sini yapacağını hatırlatan Buldan, şu ifadeleri kullandı:

“Büyük Kongremizde bir kez daha adalete olan güvenimizi, barışa olan ihtiyacı, özgürlüklere olan ihtiyacı hep birlikte kongre salonumuzdan haykıracağız. Urfa’dan büyük bir katılımın olacağını, sizin de katkı ve emeğinizin olacağını biliyoruz. 3 Temmuz Ankara’da bir kez daha ülkeyi yönetenlere, bizi yok sayanlara ve inkar edenlere bir kez daha ‘Buradayız, ayaktayız, yıkılmadık, mücadeleye devam’ diyeceğiz.”

Son güncelleme: 17:09 26.06.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı