• Turkhane Logo

Yargıdan 'liste dışındaki kanser ilacının parasını SGK ödesin' kararı

Manisa'da kanser hastası, kullandığı ilacı SGK karşılamayınca mahkemeye başvurdu. Dava sürecinde istinaftan 'kanser ilacının parasını SGK ödesin' kararı çıktı.

13:13 27 Temmuz 2022 Çarşamba
Yargıdan 'liste dışındaki kanser ilacının parasını SGK ödesin' kararı
Manisa'da kanser hastası, kullandığı ilacı SGK karşılamayınca mahkemeye başvurdu. Dava sürecinde istinaftan 'kanser ilacının parasını SGK ödesin' kararı çıktı.


Kanser hastalarının kullandığı yüksek fiyatlı ilaçlar için yargıdan kritik bir karar çıktı. Kararla, kanser hastalarının yüzbinlerce lira ilaç parasının önüne geçilmiş olacak.

Yargıdaki karar, çiftçi emeklisi Y.A.nın başvurusu sonucu çıktı. Y.A. geçen yıl aralık ayında akciğer kanserine yakalandı. İzmirdeki bir özel hastanede tedavi gören Y.A.ya doktoru pembrolizumab etkin maddeli ilaç verdi. Y.A., en az 6 ay sürecek tedavisi boyunca üç haftada bir 200 miligram kullanması gereken ilacın 100 miligramının o dönemin kuruyla 13 bin 460 TL olduğunu öğrenince, avukatları Mustafa Cem Esen ve Aleyna Özengel aracılığıyla SGK tarafından ödenmesi için başvuru yaptı. Ancak Manisa Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü Şehzadeler Sosyal Güvenlik Merkezi, bu ilacın bedeli ödenecek ilaçlar listesinde yer almadığını belirterek, başvuruyu geri çevirdi. 


MAHKEME 24 SAAT İÇİNDE KARAR VERDİ

DHAnın haberine göre, Y.A. bunun üzerine Manisa 3üncü İş Mahkemesinde, ilaç parasının SGK tarafından ödenmesi için tedbir kararı alınmasını için dava açtı. Mahkeme, 24 saat içinde tedbir kararı verdi. Dosya istinaf mahkemesine taşındı. İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 10uncu Hukuk Dairesi, 1 ay önce tedbir kararını onadı. Mahkeme, devletin sosyal güvenlik hakkının sağlanması yönündeki yükümlülüklerini mali olanakları ölçüsünde yerine getirmesi gerektiği zorunluluğunu bu kararında gerekçe gösterdi. Kararda, tedavide kullanılan ilacın maliyetinin yüksek olduğu ve Y.A.nın yaşamına ya da maddi veya manevi bütünlüğüne yönelik ciddi bir tehlike bulunduğuna dikkat çekildi.

İDARE MAHKEMESİNDEKİ DAVA SÜRÜYOR

Öte yandan Y.A.’nın, ilacın ücretini SGK’nın karşılaması amacıyla idare mahkemesinde açtığı dava sürüyor.

Y.A.’nın avukatlarından Mustafa Cem Esen, immünoterapi ilaç bedellerinin hasta ve hasta yakınlarınca karşılanmasının güç olduğunu ve bu durumun müvekkillerinin tedavi sürecini aksattığını söyledi. Esen Bu karar ile hastaların uzun süreli kanser tedavisi boyunca sadece ilaç bedeli olarak yüz binlerce lira ödemesinin önüne geçiliyor dedi.

Y.Anın diğer avukatı Aleyna Özengel de kurdaki artış nedeniyle ilacın 100 miligram fiyatının güncel olarak 23 bin TLnin üzerine çıktığını belirterek, Bu da 21 günlük kullanım için 46 bin TLnin üzerinde bir miktara tekabül ediyor. En nihayetinde, ilaç bedellerinin karşılanması anayasa ile koruma altına alınan yaşama hakkının temini noktasında büyük önem arz ediyor. Tüm kanser hastalarının ilaçlarına erişebiliyor olması en büyük temennimiz yorumunda bulundu.

Son güncelleme: 13:13 27.07.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı