• Turkhane Logo

Saçı olmayanlar müjde: Bu bant dökülen saçları geri çıkarıyor

Saç dökülmesi, milyonlarca insanın ortak sorunu. Sağlık görevlileri, bulunan bu yeni tekniğin dökülen saçları geri getirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

10:47 15 Kasım 2022 Salı
Saçı olmayanlar müjde: Bu bant dökülen saçları geri çıkarıyor
Saç dökülmesi, milyonlarca insanın ortak sorunu. Sağlık görevlileri, bulunan bu yeni tekniğin dökülen saçları geri getirmeye yardımcı olabileceğini söylüyor.

Amerikan Kimya Topluluğu tarafından çıkarılan aylık hakemli bilimsel dergi Nano Lettersda yayınlanan bir incelemede, saçları geri çıkarmaya yardımcı olan bu bantın, kullanımdan sonraki 13 gün içinde farelerin saçlarının yenilenmesine yardımcı olduğu vurgulandı.

Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre, bantlarla test edilen fareler, testosteron ya da saç dökülmesini önleyici ürünlerde kullanılan kimyasal minoksidil ile tedavi edilen diğer farelerden daha etkili bir şekilde kalın saç tellerine yeniden kavuştu.

İNSANLARDA DA OLUMLU SONUÇLAR VERDİ
Saç dökülme sorunu olan kişilerin saç folikülleri bir dizi faktörden zarar görebilir. Uzmanlara göre bu faktörler arasında erkek cinsiyet hormonlarının dengesizliği ve iltihaplanma yer alıyor. Bu faktörler aynı anda devreye girdiğinde ise normal şartlar altında bunları kontrol altında tutan antioksidan enzimler işlevini yitirebiliyor.

Bu enzimlerden biri de süperoksit dismutaz olarak adlandırılıyor ve araştırmacılar kısa bir süre önce bu enzimin, nanozim adını verdikleri bir taklidini yaratıp 91 farklı kombinasyonla test etti. Testler esas olarak fareler üzerinde gerçekleştirilmiş olsa da, insan cildi üzerinde yapılan ilk testler olumlu sonuçlar verdi.

YAPAY ZEKA KULLANILDI
Araştırmanın yazarlarından, Çindeki Qingdao Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden Lina Wang konuya ilişkin demecinde, Saç dökülmesi pek çok erkek ve kadın için istenmeyen bir durumdur ve kişinin saç şekli, genellikle kendine olan güveniyle yakından ilişkilidir. Bazı insanlar bunu kabullenirken, bazıları da dökülen saç tellerinin yeniden çıkmasını diliyor. Bizler de bu noktada, kafa derisinde kelliğe neden olan reaktif oksijen türlerini nötralize edebilecek bileşikleri öngörebilmek için yapay zeka kullandık ifadelerine yer verdi.

Son güncelleme: 10:47 15.11.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı