• Turkhane Logo

Meclis 28. Döneme hazırlanıyor: İşte Meclis'in 'en'leri

14 Mayıs Milletvekili Genel Seçimleri sonrası Meclis 28. Yasama Dönemine hazırlanıyor. İşte Meclis'in 'en'leri...

22:13 15 Mayıs 2023 Pazartesi
Meclis 28. Döneme hazırlanıyor: İşte Meclis'in 'en'leri
14 Mayıs Milletvekili Genel Seçimleri sonrası Meclis 28. Yasama Dönemine hazırlanıyor. İşte Meclis'in 'en'leri...

Sözcüde yer alan habere göre 14 Mayıs Milletvekili Genel Seçiminin kesin olmayan sonuçlarına göre, 28. Yasama Döneminde TBMM’de 30 yaş altında 5 milletvekili görev yapacak.

Buna göre, yeni yasama döneminde AKP 30 yaş altında 4 milletvekilini Meclis’e taşırken, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) bir milletvekili ile Meclis’te yer alacak.

EN GENÇ VEKİL
Ankara 1. Bölge 4. sıradan milletvekili adayı gösterilen AKP Genel Merkez Gençlik Kolları AR-GE ve Eğitim Başkanı Zehranur Aydemir (25) parlamentonun en genç milletvekili olacak.

24 Haziran 2018 Milletvekili Seçiminde İstanbul 3. Bölgeden milletvekili çıkardığı Rümeysa Kadak ile parlamentoda en genç milletvekiline sahip olan AKP, 28. yasama döneminde de bu özelliğini korumuş oldu.

İstanbul 3. Bölgeden milletvekili seçilen Rümeysa Kadak’ın (27) yanı sıra AKP Gaziantep İl Gençlik Kolları Başkanı Mesut Bozatlı (29) ve İzmir 2. Bölgeden milletvekili seçilen AKP Gençlik Kolları Başkanı Eyyüp Kadir İnan da (30) parlamentodaki yerini almış olacak.

Yeşil Sol Parti’den ise Mardin’den aday gösterilen 28 yaşındaki psikolog Beritan Güneş Altın genç milletvekilleri arasında yer buldu.

EN YAŞLI MİLLETVEKİLİ

En yaşlı milletvekili olan MHP Osmaniye Milletvekili Devlet Bahçeli’nin, yasama döneminin birinci birleşiminin ilk oturumundan başlayarak, Meclis Başkanı seçimi yapılıncaya kadar Geçici Başkanlık görevini yapması bekleniyor. Geçici Başkan, yeni başkan seçimine kadar Meclis Başkanı yetkilerine sahip olacak.

Yeni parlamentoda Devlet Bahçeli’nin yanı sıra en yaşlı üye olarak, aynı yıl doğumlu olan Yeşil Sol Parti Diyarbakır Milletvekili Cengiz Çandar ile CHP İstanbul Milletvekili İlhan Kesici de yer alacak.

KAÇ KADIN VEKİL OLACAK?

Bu arada, 28. Dönem Parlamentosunda 479 erkek, 121 kadın milletvekili görev yapacak.

EN ÇOK KADIN VEKİL HANGİ PARTİDE?

AKP’den 50, MHP’den 4, CHP’den 30, İYİ Partiden 6, Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden (Yeşil Sol) 30, Türkiye İşçi Partisi’nden (TİP) ise 1 kadın milletvekili Meclis’te yer alacak.

TBMM’DE EN ÇOK HANGİ MESLEK GRUBU OLACAK?

Yeni parlamentoda hekimden sosyoloğa, sporcudan pilota, öğretmenden çiftçiye birçok meslek grubundan milletvekilli görev yapacak.

Milletvekillerinin çoğu avukatlık mesleğinden gelirken, bunu, mühendisler izliyor.

28. Yasama Dönemi parlamentosunda iş insanı, doktor, diş hekimi, gazeteci, eczacı, ekonomist, arkeolog, hemşire ve fizyoterapist milletvekilleri de yer alacak.

Son güncelleme: 22:13 15.05.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı