• Turkhane Logo

İyi Parti safını değiştiriyor mu?

Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İyi Parti lideri Meral Akşener için ittifak kapısın aralaması siyaset koridorlarını hareketlendirdi.

23:18 07 Ağustos 2020 Cuma
İyi Parti safını değiştiriyor mu?
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İyi Parti lideri Meral Akşener için ittifak kapısın aralaması siyaset koridorlarını hareketlendirdi.

İyi Parti ile Cumhur İttifakı arasında sıcak mesaj diplomasisi başladı. 
Önce Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçelinin İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşenere Evine dön çağrısında bulundu. 
Bugün de Cumhur İttifakının büyük ortağı Adalet ve Kalkınma Partisinin ((AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bahçelinin daveti için, En makul çizgide davettir. Birlik beraberliğin tesisine yönelik bir adım olabilir. dedi.
İYİ PARTİDEN ERDOĞANIN SÖZLERİNE İLK CEVAP Erdoğanın nazik mesajlarına İyi Parti Genel Sekreteri Uğur Poyraz, yazılı açıklama ile mukabelede bulundu. 
Poyraz, “Uzun zamandır yerli ve milli olmadığımızı söyleyen Cumhur İttifakının partimizin yerli ve milli olduğunu itiraf etmiş olmaları bizim için kıymetli. Dolayısı ile bu yerli ve millilik noktasında daha önceki açıklamaları ile ilgili bir mahcubiyetleri var. dedi.
İyi Parti lideri Meral Akşener, 19 Haziran 2016da genel başkanlığa aday olduğu kongrede sandıktan birinci çıkmasına rağmen MHPden ayrılmak mecburiyetinde kalmıştı. 
BUNU KABUL ETMEK DE BAŞKA BİR ERDEMDİR
Poyraz, şöyle konuştu: “Eğer bir iş birliğinden bahsediyorlarsa iyileştirilmiş ve güçlendirilmiş parlamenter sisteme dönüş yönündeki çalışmalarımıza destek sağlamaları ve katkıda bulunmaları bizim için değerli. Kaldı ki üstü kapalı olarak özür dilemek de bir erdemdir. Bunu kabul etmekte başka bir erdemdir.
AKP ile MHPnin yer aldığı Cumhur İttifakının oy oranı anketlerde yüzde 42ye kadar geriledi. Partili Cumhurbaşkanlığı sisteminde ilk turda yüzde 51 oy alan aday cumhurbaşkanı olarak seçiliyor. 
Erdoğanın Korona salgını ve ekonomik kriz sebebiyle giderek düşen oy oranlarını telafi etmek için İyi Parti ile yakınlaşmak istediği iddia ediliyor. 

Son güncelleme: 23:18 07.08.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı