• Turkhane Logo

İşte son 8 anketin 7'sinde AKP'nin oy oranı

MAK Araştırma şirketinin sahibi Mehmet Ali Kulat, bu yıl 8 anket yaptırdıklarını belirterek, “7’sinde Ak Parti’nin yüzde 26.5’e kadar indiğini gördük” dedi;

11:50 29 Eylül 2022 Perşembe
İşte son 8 anketin 7'sinde AKP'nin oy oranı
MAK Araştırma şirketinin sahibi Mehmet Ali Kulat, bu yıl 8 anket yaptırdıklarını belirterek, “7’sinde Ak Parti’nin yüzde 26.5’e kadar indiğini gördük” dedi;

MHPde de çok küçük bir toparlanma gözlemlediklerini ifade eden Kulat, 6,5-7de oy oranı gözüken MHP, belki önümüzdeki süreçte bu trend devam ederse daha yukarıya doğru çıkabileceğini gösteriyor dedi.

Anketlere katılma oranı azaldı, deşifre olmasından endişe ediyorlar
Sözcü’ye konuşan Kulat, anket çalışmalarına ilişkin olarak şu bilgileri aktardı:

Her anket döneminde 200 kişiyi çalıştırdığımız dönemler oluyor. Ülkemizde 57 milyon 500 bin seçmen var. Pandemi gibi sıra dışı olaylar olmazsa Türkiye seçmeninin 10 binde biriyle yani 5 bin 750 kişiyle anket yapıyoruz. Bir anket yapacağımız zaman 10-20 araçla farklı illere doğru hareket ettiriyoruz. Bir araç Edirneye doğru giderken bir başka araç Hakkariye doğru gidiyor. 30 büyükşehirin yanı sıra en az 40 ile daha giriyoruz. İç denetim için iki çalışandan biri, diğerini fotoğrafla kayıt altına alır. 5 bin 750 kişiyle bir anket yaptığımızda arkadaşların elinde 15 bin adet fotoğraf toplanıyor.

Genelde biz çapraz sorular sormak suretiyle bu şeyi yakalarız. Geçmişte anketlere katılma oranının 13 kişiden bire kadar indiği dönemler oldu. İnsanlar anketlere katılmak istemiyorlar. Bunun anlamı şu: Ben 5 bin 750 kişi için sahaya ekip gönderdiğimde yaklaşık olarak 60 bin civarında kişinin kapısını çalıyorum ya da birebir ondan ricacı oluyorum yani. Şimdi bu azaldı. Önce onu söyleyeyim. Yani üçte bire kadar indi bu şu anda. İnsanlar değişik şekilde kendilerinin kamufle yani ne bileyim deşifre olmasından endişe ediyorlar. Genellikle muhalif seçmendir bu. Yeni kurulan partilerde görünmek farklı sıkıntılara neden oluyor.

Kulat, şöyle devam etti:

Anket firmasına bakarak ‘Bu anket firması şuna yakın deyip öbür taraf için bir endişe duyabiliyor. Bazen yerel sorular varsa ‘Acaba bunu belediye mi yaptırıyor? diye düşünüp, biraz sonra kapıyı zabıta mı çalacak? gibi bir endişe duyuyor. Endişelerinin çeşitleri çok. Ama genellikle endişeli olan seçmen hep muhalif seçmen. Bazen de iktidar cephesinden birisi şu ya da bu nedenden dolayı girmemiş olabilir ama ağırlıklı muhalif seçmenlerdir. Yılda 12 anket sonuçlarını abonelere göndeririz. Bunların çoğu siyasi oluyor.

EYT, sosyal konut gibi projeler Ak Partinin oy oranını yüzde 31e kadar çıkardı
Biz 2022 yılı içerisinde yaptığımız 8 araştırmanın 7sinde Ak Partiyi yüzde 30un altında gördük. Hatta yüzde 26,5a kadar indiği oldu diyen Kulat, Son ankette konut, EYTnin (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) çözüleceği gibi, 3600 vesaire. Bunlar şu anda Ak Partinin oy oranını yüzde 31e kadar çıkardı dedi. Kulat devamında da şunları kaydetti:

Aynı şekilde MHPde de çok küçük bir toparlanma gözlemleniyor. Bunda da hem ittifakın ortağı olmasının hem de Devlet Bahçelinin peş peşe mitinglerinin etkisi var. Bu seçmende bir moral ve motivasyon oluşturur. 6,5-7de oy oranı gözüken MHP, belki önümüzdeki süreçte bu trend devam ederse daha yukarıya doğru çıkabileceğini gösteriyor. Bu da doğal olarak Millet İttifakında küçük oy kayıpları anlamına gelmektedir. Yani bir tarafı yükselirken diğer taraf düşüyor.

İYİ Partide istikrarlı bir yükseliş var
CHPnin oy oranı yüzde 25-26 bandında seyrediyor. Bu bazı aylarda 27ye kadar çıktı. İYİ Partide istikrarlı bir yükseliş var. 8 araştırmamızda hiç 15in altına düşmedi. 17ye çıktığı, 16ya indiği oluyor ama böyle bir bantta seyrediyor. Bulundukları ittifakın hükümet olma umudu oluşursa orada bir yükseliş olur.

Millet İttifakının adayı Kılıçdaroğlu olursa, CHP için yüzde 30u bekleyebiliriz
Millet İttifakının adayı, Cumhuriyet Halk Partisinin genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olursa, CHP için yüzde 30u bekleyebiliriz. Ama yine bir günde olmaz bir zaman diliminde olur. Gittikçe yukarıya doğru bir trend yakalar. Bu niye öyledir? Çünkü seçmenin bir kısmı pragmatist (yararcı) seçmendir. Seçmen genelde pragmatisttir ama daha pragmatik bir seçmen grubu vardır. Gücü sever seçmen ve o gücün cumhurbaşkanı olacağını görürse orada konumlanmak ister. Bu eşyanın ve insanın tabiatıyla çok yakından ilgilidir onu söyleyelim. Bu aslında aynı ittifakın içerisindeki oy oranı itibariyle daha düşük partileri de etkiler. Yeni kurulan partinin diyelim ki oy oranı yüzde 2dir. O parti ittifakın içerisinde yer alırsa ama seçilecek ittifakın içerisinde toplumsal rüzgarı arkasına almış iktidarın içerisinde yer alırsa 3e, 4e çıkabilir. Ama tam tersi aynı parti zayıf bir yerde ya da ittifak dışı bir yerde yer alırsa da bir anda silinebilir. Çok aşağılara doğru inebilir.

Bizim için de zor
İttifakların bu kadar belirgin olduğu ve siyaseti şekillendirdiği bir dönemi ilk defa yaşıyoruz. Araştırma firmaları açısından da zor bir süreç diyen Kulat, sözlerini şöyle sürdürdü:

Çünkü seçmenin iç geçirgenliği de çok farklı. Bakın eskiden Ak Parti seçime yakın sertleştiğinde avantaj elde ediyordu. Çünkü, CHP vardı. Türkiyede sağ, sol geçirgenliği çok fazla yoktur. 70e 30 ya da 65e 35 bir denge var. Ama şimdi durum değişti. Millet İttifakında 5 sağ parti, bir sol parti var. Ak Parti son seçimde yüzde 42,5 oy aldı. Şimdi de ortalama 30 diyelim. Ak Parti 12,5 puan oy kaybetmiş. Bu seçmenin yarısı İYİ Partiye, geri kalanı Ak Partiden doğmuş DEVA ve Gelecek partilerine gitmiş. Biraz da Zafer Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Yeniden Refah Partisi gibi şimdilik ittifaklarda bir yerde görünmeyen ama bir yükseliş trendini az çok sahada gördüğümüz bir şey.

Bir partinin oy oranı yüzde birden ikiye çıkıyorsa çok çok büyük bir şey
‘Yüzde biri kimse hafife almasın. Bu 570 bin oy demektir. Bu kadar yüksek bir oranı almak da öyle zannedildiği kadar kolay değil. Bir partinin oy oranı yüzde birden ikiye çıkıyorsa çok çok büyük bir şey. Cumhur İttifakının oy oranı yüzde 40-42 olsun. Millet İttifakı 45-47 olsun diyelim. Yani 50 artı bir yapmıyor. Seçimin ilk turda bitirilebilmesi için partiye 50 artı 1 lazım. Her iki ittifakın da HDP oylarına ihtiyacı var. HDPnin oy oranı da 12-13e kadar çıktı. Şu anda barajın üstünde görünüyor. Barajın altında gördüğümüz de oluyor. Nedeni de kendisini AK Parti içinde kamufle eden 1-2 puanlık bir seçmen var. Zafer Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Yeniden Refah Partisi gibi diğer partilerin de 5 puanı var.

Son güncelleme: 11:50 29.09.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı