• Turkhane Logo

Hulusi Akar, Özgür Özel'e açtığı davayı kaybetti

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Hulusi Akar’ın kendisine açtığı davayı kazandı. Özel’in, Akar’a yönelik,

11:39 30 Nisan 2022 Cumartesi
Hulusi Akar, Özgür Özel'e açtığı davayı kaybetti
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Hulusi Akar’ın kendisine açtığı davayı kazandı. Özel’in, Akar’a yönelik,

TBMMdeki 2019 bütçesi görüşmeleri sırasında CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Milli Savunma Hulusi Akarın, dava arkadaşları cezaevindeyken “Bizi bir kez bile ziyarete gelmedi” diye sitem ettiğini belirterek “Senin silah arkadaşların sana haklarını helal etmeyerek öldüler, sen silah arkadaşlarının bedduasını alan bir adamsın” demişti.

Sözcüden Başak Kayanın haberine göre, bir başka konuşmasında ise “Biz CHP olarak makamlara saygılıyız ama keşke öyle bir Genelkurmay Başkanlığı yapmasaydınız. Olmaz olsaydı öyle Genelkurmay Başkanlığı” ifadelerini kullanmıştı.

SÖZÜMÜN ARKASINDAYIM
Akar CHPli Özelin kendisine hakaret ettiğini öne sürüp 500 bin lira tazminat istemişti. Mahkeme 15 bin liralık tazminata hükmetmişti. Ankara Bölge Adliye Mahkemesi, Özelin 15 bin lira tazminat ödemeye yönelik mahkeme kararını kaldırdı. Kararda “Davacının siyaseti seçmekle, davalının paylaştığı değerlendirmelere yönelik eleştirilere katlanma yükümlülüğü bulunduğu ve sözlerin kişilik haklarına saldırı kabul edilemeyeceği, tazminat koşullarını oluşmadığı kanaatine varılmıştır” denildi. Özel, kararı şöyle değerlendirdi:

“Bu dava AKP liderinin talimatıyla açıldı. Yoğun destek aldığım bir konuşma için Akar kendisini savunamadı. Sözlerimin hakaret içermediği teyit edildi. Bakan silah arkadaşlarını yalnız bıraktı, Atatürke hakaret eden yazarları ziyaret etti, Türk askerlerinin başına çuval geçiren ABDli komutandan liyakat madalyası aldı, darbe girişiminde görevini ihmal etti. Sözlerimin arkasındayım.”

ERDOĞANDAN 250 BİN TLLİK DAVA
Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHPli Özgür Özelin Gezi Davası kararı sonrası “Gezi özgürdür, Kavala özgürdür. Tarih önünde Erdoğan hesap verecektir” sözleri üzerine ‘kişilik haklarını ihlal iddiasıyla 250 bin TLlik tazminat davası açtı. Ayrıca kararın yüksek tirajlı bir gazetede yayımlanmasını talep etti. Özel “Tarih önünde mahkum olmak son derece siyasi bir eleştiridir. Erdoğana eleştiri tahammülünü yükseltmesini tavsiye ediyorum” dedi.

Son güncelleme: 11:39 30.04.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı