• Turkhane Logo

Akşener, Esad ile görüşmek için Suriye'ye gidiyor

İYİ Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Başdanışmanı Kürşad Zorlu, Meral Akşener'in Beşar Esad ile görüşeceğini söyledi. Konu hakkında Dışişleri Bakanlığı'na müracaat edeceklerini belirten Zorlu, masada 4 önemli konu başlığı olacağını söyleyerek bu maddeleri de tek tek sıraladı.

10:36 02 Aralık 2022 Cuma
Akşener, Esad ile görüşmek için Suriye'ye gidiyor
İYİ Parti Sözcüsü ve Genel Başkan Başdanışmanı Kürşad Zorlu, Meral Akşener'in Beşar Esad ile görüşeceğini söyledi. Konu hakkında Dışişleri Bakanlığı'na müracaat edeceklerini belirten Zorlu, masada 4 önemli konu başlığı olacağını söyleyerek bu maddeleri de tek tek sıraladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esadla görüşeceği iddiaları konuşulurken İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşenerin Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmek için girişimlere başladığı öğrenildi.

RESMİ BİR YOLLA BİLDİRECEĞİZ

İYİ Parti Genel Merkezinde gündeme dair önemli açıklamalarda bulunan Genel Başkan Başdanışmanı Kürşad Zorlu tarafından açıklanan gelişme Genel Başkanımızın çözüm ve uzlaşı çağrısını Dışişleri Bakanlığımıza resmi bir yolla bildirmeye karar verdik sözleriyle duyuruldu.
Kürşad Zorlunun açıklamasından öne çıkanlar şöyle:

İYİ Parti olarak bugün çok önemli bir çağrıda bulunmak istiyoruz. Suriyedeki süreç uzun bir süreç. Ama 2011 yılından bu yana eksik ve yanlış adımlar, sahadaki dengeler ve buradaki terör koridorunu önleme bizi yeni bir kaygı alanı ile karşı karşıya bırakıyor. O da burada konuşlanmış Rusya ve Amerikanın bölgedeki oyun senaryosunu paylaşarak, YPG/PKK terör örgütü ile mevcut rejim arasında Türkiyeyi sıkıştırarak yeni bir manivela haline getirmesinden endişe duymaktayız.

AKŞENERİN 2 YIL ÖNCE YAPTIĞI KONUŞMA HATIRLATILDI
Bu bizi iki önemli problemle yüzleştiriyor. Bir tanesi buradaki terör koridorunun çözülmesi meselesi. İkincisi de elbette ülkemizde artık tahammül sınırlarımızı çoktan aşmış vatandaşımızın geleceğini kaygılandıran sığınmacı meselesi. Bu ikisinin bir an önce tedbir alınarak çözülmesi gerekiyor. Bunların hiçbiri seçime malzeme yapılamaz. Bu anlayışın ortaya konulmasının da karşısında duracağız. 5 Ocak 2020 tarihinde Sayın Genel Başkanımız Meclis kürsüsünden bu sorunu çözebilmek, hafifletmek bağlamında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmeye hazır olduğunu ifade etmişti. Biraz önce açıkladığım kaygılar ve birazdan açıklayacağım 4 madde çerçevesinde genel başkanımızın bu çözüm ve uzlaşı çağrısını Dışişleri Bakanlığımıza resmi bir yolla bildirmeye karar verdik.

İYİ PARTİNİN AÇIKLADIĞI 4 MADDE
Ülkelerini terk etmek zorunda kalan Suriyelilerin vatanlarına geri dönmelerinin sağlanabilmesi için gerekli ekonomik, toplumsal ve güvenlik koşullarının sağlanabilmesine katkıda bulunmak.
Suriyenin toprak bütünlüğünün korunması amacıyla bu ülkede varlığını sürdüren PKK/YPG terör örgütünün faaliyetlerine son verdirilmesi için ortak bir strateji geliştirilmesi.

Suriyenin yeniden imarı ve uluslararası topluma dönüşümün sağlanması için diplomatik desteğin sağlanması.
Suriyede faaliyet gösteren ve Türkiye ile Suriyeye güvenlik tehdidi yaratan PKK/YPG dışındaki terör örgütleri ile mücadelede ortak bir yaklaşım geliştirilmesi.
CUMA YA DA PAZARTESİ BAKANLIĞA İLETİLECEK
Biz bu meseleleri partiler üstü görüyoruz. Bu süreci milletimizin lehine sona erdireceğimize inanıyoruz. Yarın ya da pazartesi günü bu resmi yazımızı Dışişleri Bakanlığına ileteceğimizi umut ediyorum.

Son güncelleme: 10:36 02.12.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı