• Turkhane Logo

AA - Soylu gerginliği ambargoya dönüştü

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Anadolu Ajansı yetkilileri arasında bir haber yüzünden yaşanan gerginlik ambargoya dönüştü. Soylu, katıldığı etkinliklere AA muhabirlerinin alınmaması talimatını verdi. Muhabirler ise logosuz mikrofonla ambargoyu deldi.

12:44 29 Eylül 2022 Perşembe
AA - Soylu gerginliği ambargoya dönüştü
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Anadolu Ajansı yetkilileri arasında bir haber yüzünden yaşanan gerginlik ambargoya dönüştü. Soylu, katıldığı etkinliklere AA muhabirlerinin alınmaması talimatını verdi. Muhabirler ise logosuz mikrofonla ambargoyu deldi.

Anadolu Ajansı, 21 Eylül tarihinde Bursada 20 Nisanda infaz koruma memurlarını taşıyan cezaevi servis aracına yönelik bombalı saldırıyı gerçekleştiren 3 teröristin tutuklandığı haberini yayınladı.

Haberin detayında operasyonu MİT Başkanlığı ile Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı’nın ortak düzenlediği belirtildi. Ancak haber kısa sürede değiştirilerek ‘MİT’le ilgili ifadeler haber metninden çıkarıldı.

Haberdeki bu güncellemenin İçişleri Bakanı Süleyman Soylunun müdahalesi üzerine yapıldığı iddia edildi. Haberde MİTle ilgili detaylar silinene kadar başta TRT olmak üzere birçok haber sitesi haberi ilk haliyle yayımladı.

AA-SOYLU GERGİNLİĞİ
Halk TVden Onur Durmuşun haberine göre   Süleyman Soylu, AA’nın üst düzey yetkililerini arayarak operasyonda MİT’in desteğinin olmadığını ve sadece Emniyet Genel Müdürlüğü İstihbarat Başkanlığı tarafından yapıldığını, haberin acil bir şekilde düzeltilmesi gerektiğini söyledi. AA yetkilileri ile Süleyman Soylu arasında bu görüşme sırasında gerginlik yaşandı. Daha sonra haber Soylunun istediği gibi düzeltilmesine rağmen çoğu okuyucuya ilk haliyle ulaştı. AA ise daha sonra operasyon hakkında açıklama yapan Soylunun sözlerine yer vermedi. Bu gelişmenin ardından Süleyman Soylu AAya yaptırım kararı aldı.


Soylunun talimatı ile silindiği iddia edilen metin


SOYLU TALİMAT VERDİ, AA ALINMADI
Soylu 24 Eylülde Trabzon’un Araklı ilçesinde yapımı tamamlanan Yeni Hükümet Konağı ve Yeni Belediye hizmet binasını ziyaret etti.

Soyu ile AA yetkilileri arasında yaşanan gerginlik Trabzon’daki ziyarete de sıçradı. Soylu, danışmanına Anadolu Ajansı Karadeniz sorumlusunu aratarak ‘Bundan sonra Anadolu Ajansı’nı benim katıldığım etkinliklerde görmek istemiyorum, sadece acil durumlarda mikrofonlardaki AA logosunu kaldırarak katılabilirsiniz’ dediği öğrenildi.

Anadolu Ajansı muhabirleri Soylu’nun bu talimatının ardından Trabzon’daki etkinliğe katılamadı. Soylunun cumartesi günü (24 Eylül) Araklı ilçesinde Hükümet Konağının açılışında yaptığı konuşma abonelere aktarılmadı. AA, basın kuruluşlarının yer aldığı WhatsApp grubunda da Soylunun konuşmasına dair bilgi geçmedi.

AA, Soylu’nun Araklı ziyaretini başka kaynaklardan bilgi toplayarak haberlerine taşırken muhabirlerin alana alınmaması nedeniyle fotoğraf ve video paylaşımı yapılmadı.

MERSİNDE GİZLİ TAKİP
27 Eylülde Mersin’de polisevine düzenlenen saldırının ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olay yerine gitti. Burada Bakan Soylu bir süre bilgi aldıktan sonra gazetecilere açıklamada bulundu.Soylu’nun daha önce AA yöneticilerine ‘Sizi katıldığım alanlarda görmek istemiyorum’ demesi üzerine alandan çıkarılmaktan endişe eden Mersin’deki AA muhabirleri logo baskılı mikrofon süngerini sökerek Soylu’nun basın açıklamasına katıldı. O görüntüler yine Anadolu Ajansı’nın haber fotoğraflarına yansıdı.

Çete lideri Sedat Pekerin geçen yıl yaptığı ifşaatların ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soyluya en büyük destek MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeliden gelmişti. Bahçelinin Süleyman Soylu hakkındaki övgü dolu sözlerini görmeyen yandaş medyanın ardından Anadolu Ajansı da Soylunun haberlerine yer vermemişti. 3 gün boyunca Soylu hakkında tek haber geçmeyen devletin ajansı AA, Diyarbakırda da Erdoğana eşlik eden Soyluya yer vermemişti

Son güncelleme: 12:44 29.09.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı