• Turkhane Logo

Twitter, Elon Musk'ın satın alma teklifini reddetti: 'Zehir hapı' oybirliği ile kabul edildi

Sosyal medya devi Twitter, Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın Üst Yöneticisi Elon Musk'ın satın alma teklifini geri çevirdi.

09:23 16 Nisan 2022 Cumartesi
Twitter, Elon Musk'ın satın alma teklifini reddetti: 'Zehir hapı' oybirliği ile kabul edildi
Sosyal medya devi Twitter, Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Tesla'nın Üst Yöneticisi Elon Musk'ın satın alma teklifini geri çevirdi.


Twitter Yönetim Kurulu toplantısı sonrası yapılan açıklamada, Muskın şirketi satın almasını engellemek amacıyla zehir hapı olarak adlandırılan sınırlı süreli hissedar hakları planının oy birliği ile kabul edildiği belirtildi.

Daha önce Twitterda yüzde 9,2lik hisse satın alan Musk, Twittera hisse başına 54,2 dolar satın alma teklifinde bulunmuş, Twitter ise teklifin dikkatlice inceleneceğini duyurmuştu.


Sınırlı süreli hissedar hakları planı olan zehir hapı, potansiyel alıcı dışındaki mevcut hissedarlara daha düşük fiyata şirketten daha fazla hisse satın alma hakkını saklı tutuyor.

Buna göre, Muskın veya başka bir yatırımcının şirket hisselerinin yüzde 15inden fazlasını satın alması durumunda planın devreye gireceği kaydediliyor.

Twitter Yönetim Kurulunun aldığı bu önlemin Muskın satın alma girişimini durduramayacağı ancak alımı daha pahalı hale getirebileceği veya Muskı müzakere masasına oturmaya zorlayabileceği ifade ediliyor.

Musk, Twitter Yönetim Kurulu Başkanı Bret Taylora yazdığı mektupta Twitterdan hisse aldığından beri şirketin mevcut haliyle gelişmeyeceğini anladığını, Twitterın özel bir şirket olarak dönüştürülmesi gerektiğini ifade etmişti.

Twitterı aktif şekilde kullanan Muskın platformda 80 milyondan fazla takipçisi bulunuyor. Muskın güncel mal varlığının 260 milyar doların üzerinde olduğu belirtiliyor.

Öte yandan, 11 Nisanda Twitter Üst Yöneticisi (CEO) Parag Agrawal, şirketten hisse alan Elon Muskın daha önce katılacağını açıkladığı Twitter Yönetim Kurulunda yer almayacağını duyurmuştu.

Bu arada, Twitterın eski hissedarları, şirket hisselerinin satın alımında yasaları ihlal ettiği gerekçesiyle Musk aleyhine New York eyalet mahkemesinde şikayette bulunmuştu. Hissedarlar, Muskın Twitter hisselerinin alımını geç duyurarak sosyal medya şirketinin hisselerinin yükselmesini önlediği, bu yolla bazı eski hissedarları zarara uğrattığını iddia etmişti. (Ahval)

Son güncelleme: 09:23 16.04.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı