• Turkhane Logo

Rapor: En fazla tutuklu gazeteci bulunan Türkiye’de basına “sistematik baskı” devam ediyor

Türkiye’de basın özgürlüğüne vurulan darbe ve gazetecilere yönelik baskı uluslararası raporlara da yansıyor.

14:26 17 Eylül 2022 Cumartesi
Rapor: En fazla tutuklu gazeteci bulunan Türkiye’de basına “sistematik baskı” devam ediyor
Türkiye’de basın özgürlüğüne vurulan darbe ve gazetecilere yönelik baskı uluslararası raporlara da yansıyor.

Avrupa Birliği’ne üye ve aday ülkeleri inceleyen Medya Özgürlüğü Acil Müdahale kuruluşu tarafından hazırlanan Medya ve Basın Özgürlüğü İhlalleri İzleme Raporunda Türkiye’de basına yönelik sistematik baskıların devam ettiği belirtiliyor. Raporda Türkiyenin dünya çapında habercileri en çok hapseden ülkelerden biri olduğu vurgulanıyor.Avrupa Birliği üyeleri ve aday ülkelerde gerçekleşen basın ve medya özgürlüğü ihlallerini izlemek üzere faaliyet gösteren Medya Özgürlüğü Acil Müdahale (MFRR) kuruluşu, yılın ilk altı ayını kapsayan raporunu paylaştı.

Medya ve Basın Özgürlüğü İhlalleri İzleme Raporu’nda, Türkiye’nin de aralarında olduğu bir dizi ülkeye dair özel bir bölüme de yer verildi.

Ocak-Haziran arası dönemi kapsayan Medya ve Basın Özgürlüğü İhlalleri İzleme Raporu’nda “Türkiye’nin basın ve medya özgürlüğüne yönelik topyekün saldırısı, bağımsız medyaya yönelik sistematik baskı olarak devam etti ve 2022 yılının ilk altı ayında bu trend bir yükseliş gösterdi” deniliyor.


DW Türkçe’nin haberine göre raporda şu ifadeler yer alıyor: “Gerçekleşen tutuklamalar ve mahkumiyet kararları değerlendirildiğinde, Türkiye dünya çapında habercileri ve medya çalışanlarını en çok hapseden ülkelerden biri olmaya devam ediyor.”

Basın ve Medya Özgürlüğü İhlallerini İzleme ve Raporlama Veribankası, Mapping Media Freedom (MapMF), Ocak – Haziran 2022 tarihleri arasında Türkiye’de 171 kişi veya medya kuruluşunun saldırıya uğradığını ve 71 basın özgürlüğü ihlalini kaydetti. Raporun yayımlandığı tarihte 45 gazetecinin hapiste bulunduğuna dikkat çekildi.

Raporda “Artan suçlamalar ve keyfi tutuklamalar, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) hakkında eleştirel haber yapmayı zorlaştırırken, polis ve özel şahıslar tarafından gazetecilere yönelik fiziksel saldırılar düşmanca ve tehlikeli bir çalışma ortamı oluşmasına yol açtı” denildi.

TÜRKİYE İSVEÇ VE FİNLANDİYA’DAN 2 GAZETECİNİN İADESİNİ İSTEDİ

Türkiye’de haberciliğe yönelik en yaygın tehdidin, kaydedilen vakaların yarısından fazlasını (yüzde 59,2) teşkil eden, hukuk yoluyla gerçekleşen ihlaller olmaya devam ettiği belirtildi. Haber kuruluşlarının ofislerine ve gazetecilerin evlerine yapılan polis baskınlarının ve keyfî olarak uygulanan gözaltıların, vakaların yaklaşık üçte birini (yüzde 31) oluşturduğu kaydedildi.

Rapora göre Haziran ayında Türkiye hükümeti, İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyelik müzakereleri sırasında İsveç’ten iki gazetecinin Türkiye’ye iadesini talep etti.

Türkiye’de gazetecilerin, özellikle protestoları takip ederken polis tarafından fiziksel şiddete maruz bırakıldığı belirtilen raporda, kaydedilen her üç vakadan birinde (yüzde 33,8) basın özgürlüğü ihlalinin kaynağı olarak polis veya devlet güvenliğinin söz konusu olduğu belirtildi. Rapora göre Nisan ayında en az on iki gazeteci 1 Mayıs 1977 Katliamı’nın anıldığı basın açıklamasını takip ederken fiziksel saldırıya uğradı veya polis müdahalesine maruz kaldı.

Gazetecilerin ayrıca internet üzerinden fiziksel şiddet ve ölüm tehditlerinin yanı sıra cinsiyetçi tacizlere maruz kaldığı belirtildi. Raporda ayrıca Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), ayrımcı bir şekilde medya kuruluşlarına yaptırım uygulamaya ve internet sitelerine erişimi engellemeye devam ettiği kaydedildi.

Son güncelleme: 14:26 17.09.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı