• Turkhane Logo

Yüzde 85 engelli Mehtap Şentürk’e ikinci kez ‘cezaevinde kalabilir’ raporu

Elleri ve ayakları felç, tek başına hiçbir ihtiyacını karşılayamayan yüzde 85 engelli mahpus Mehtap Şentürk'e bir kez daha "Cezaevinde kalabilir" raporu verildi.

11:47 14 Mayıs 2022 Cumartesi
Yüzde 85 engelli Mehtap Şentürk’e ikinci kez ‘cezaevinde kalabilir’ raporu
Elleri ve ayakları felç, tek başına hiçbir ihtiyacını karşılayamayan yüzde 85 engelli mahpus Mehtap Şentürk'e bir kez daha "Cezaevinde kalabilir" raporu verildi.

Gülen cemaatine yönelik soruşturmalar kapsamında yargılanan ve 8 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan fen bilgisi öğretmeni Mehtap Şentürk, cezası Yargıtay tarafından onanınca geçtiğimiz 3 Mart’ta Sincan Cezaevi’ne konulmuştu.

Elleri ve ayakları felçli olan, yürüyemeyen, tuvalet ihtiyacını dahi tek başına karşılayamayan Şentürk, tekerlekli sandalyeyle cezaevine konulmuştu. Şentürk’e cezaevinde annesi bakıyor.

4 yıldır MS hastası olan ve yüzde 85 engelli raporu da bulunan Mehtap Şentürk, cezaevine girdiğinden beri iki kez Adli Tıp Kurumu’na başvurarak “infaz erteleme” talebinde bulundu. Şentürk’e ikinci başvurusunda da red cevabı verildi.


HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, kişisel Twitter hesabındaki paylaşımında Mehtap Şentürk’e ikinci kez “cezaevinde kalabilir” raporu verildiğini belirterek, “Zulüm bitmiyor, süründürme tek ilkeleri!” ifadesini kullandı.
  Zulüm bitmiyor, süründürme tek ilkeleri!

%85 engelli,elleri ve ayakları yarı felç, altına idrarını kaçıran Mehtap Şentürkün sağlıklı hayatına @ADLITIPKURUMU yine geçit vermedi!

Ağır hastaya R tip cezaevinde 1 ay kalsın, bakarız yine raporu verdi.

Kamuoyu 1 ayı takip etmeli. pic.twitter.com/VrCGP2ArXk — Ömer Faruk Gergerlioğlu (@gergerliogluof) May 14, 2022
Gergerlioğlu’nun paylaşımı şöyle:

‘KAMUOYU 1 AYI TAKİP ETMELİ’ 

“Zulüm bitmiyor, süründürme tek ilkeleri! %85 engelli, elleri ve ayakları yarı felç, altına idrarını kaçıran Mehtap Şentürk’ün sağlıklı hayatına @ADLITIPKURUMU  yine geçit vermedi! Ağır hastaya “R tip cezaevinde 1 ay kalsın, bakarız yine” raporu verdi. Kamuoyu 1 ayı takip etmeli.”

EŞİ, “TEDAVİLERİ AKSADI” DEMİŞTİ 

Mehtap Şentürk’ün cezaevinde bulunan eşi, geçtiğimiz günlerde Gergerlioğlu’na gönderdiği mektupta, “Devamlı ilerleyen bu hastalıklar eşimi her geçen gün daha da müşkül duruma düşürmektedir. Aylardır süren yüksek maliyet ve tahlillerini yaptırıp 6 ayda bir almak zorunda olduğu ilacı ise alamamış ve tedavisi aksamıştır” demişti.

İHD: “ACİLEN İNFAZ ERTELEME GEREKİR”

İnsan Hakları Derneği (İHD) de Mehtap Şentürk’ün tutuklanmasının ardından yaptığı açıklamada “derhal infaz erteleme” talebinde bulunmuştu. İHD açıklamasında, “Mehtap Şentürk’ün ağır engellilik durumu, başkasının bakımına ihtiyaç duyması ve MS hastalığının ilerlemesi göz önünde tutularak; ailesinin sürekli yanında olarak bakımının ve tüm ihtiyaçlarının sağlıklı bir şekilde karşılanması ve tedavi sürecinin sürdürülmesi için acilen infazının ertelenmesi gerekmektedir” denilmişti.

Son güncelleme: 11:47 14.05.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı