• Turkhane Logo

Yüzde 44 ‘gündem değiştiriyorlar’ dedi: ‘Siyasi sonuç beyhude’

Kamuoyu araştırmacısı Özer Sencar, Metropoll Araştırma Şirketi tarafından Haziran ayında yapılan Türkiye’nin nabzı anketinde Ayasofya’nın camiye çevrilmesiyle ilgili soruya verilen cevabı kamuoyuyla paylaştı.

18:21 11 Temmuz 2020 Cumartesi
Yüzde 44 ‘gündem değiştiriyorlar’ dedi: ‘Siyasi sonuç beyhude’
Kamuoyu araştırmacısı Özer Sencar, Metropoll Araştırma Şirketi tarafından Haziran ayında yapılan Türkiye’nin nabzı anketinde Ayasofya’nın camiye çevrilmesiyle ilgili soruya verilen cevabı kamuoyuyla paylaştı.İktidarın Ayasofya’yı camiye dönüştürülmesiyle ilgili yaptıkları kamuoyu araştırmasının sonuçlarını paylaşan Metropoll Araştırma Şirketi Kurucusu Özer Sencar, Asıl olan geçim sıkıntısı ve işsizlik sorununun çözülmesidir. Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinden siyasal bir sonuç beklemek beyhudedir değerlendirmesini yaptı.

YÜZDE 43.9 ‘AMAÇ GÜNDEM DEĞİŞTİRMEK’ DEDİ


Araştırmada katılımcılara “Ayasofya’nın ibadete açılması konusunun bugünlerde gündeme getirilmesinin amacı sizce nedir?” sorusu yöneltildi. Katılımcıların yüzde 43,8’i bu soruya, “Mevcut ekonomik krizin konuşulmaması için gündem değiştirmek” yanıtını verirken, yüzde 29,5’i “Müze haline dönüştürülen caminin tekrar cami haline dönüştürülmesi” dedi.

GENÇLERİN YÜZDE 73’Ü  ‘AMAÇ, EKONOMİK KRİZ KONUŞULMAMASINI SAĞLAMAK’ DEDİ

18-24 yaş aralığındaki seçmen grubunun yüzde 73,2’si, 25-34 yaş aralığındaki seçmen grubunun yüzde 57, 9’nun ise ekonomik krizin konuşulmaması için gündem değiştirme olarak cevap verdiği görüldü. Araştırmaya katılanların yüzde 11,7’si ise, “İktidarın erken seçim öncesi kullanmak istediği ve etkili olacağını düşündüğü bir argüman üretmek” derken, “yüzde 15’lik kesim ise “Fikrim/cevabım yok” dedi.

’60’LI, 70’Lİ YILLARIN GÜNDEMİYDİ’ 

Özer Sencar, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi meselesinin 60’lı ve 70’li yılların hayalci İslamcıların gündeminde olan bir konu olduğunu belirterek, “80 darbesinden sonra gündemden düştü. 2010 sonrası yıllarda AK Partinin güçlü olduğu zamanda tekrar hatırlanmaya başlandı” dedi.

‘ASIL OLAN GEÇİM SIKINTISI VE İŞSİZLİKTİR’ 

Anket sonuçlarını değerlendiren Sencar, “Aşağıdaki tabloda farklı yaş gruplarının bu olaya verdikleri önem ve duydukları ilgi açıkça görülüyor. Toplumun yarısını oluşturan gençlere bakılırsa bu açıkça görülür. Asıl olan geçim sıkıntısı ve işsizlik sorununun çözülmesidir. Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesinden siyasal bir sonuç beklemek beyhudedir, eğer böyle bir beklenti varsa” ifadelerini kullandı.

Son güncelleme: 18:21 11.07.2020
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı