• Turkhane Logo

YSK itirazları kabul etmedi: Erdoğan resmen 3. kez aday!

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3. kez cumhurbaşkanı olmasına ilişkin tartışmalar sürerken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Erdoğan'ın 3. kez aday olduğunu duyurdu.

18:42 30 Mart 2023 Perşembe
YSK itirazları kabul etmedi: Erdoğan resmen 3. kez aday!
AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 3. kez cumhurbaşkanı olmasına ilişkin tartışmalar sürerken, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, Erdoğan'ın 3. kez aday olduğunu duyurdu.

AKPli Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğanın 3. kez cumhurbaşkanı olmasına ilişkin tartışmalar sürerken, Yüksek Seçim Kurulundan (YSK) kritik bir açıklama geldi.

YSK Başkanı Ahmet Yener, Erdoğanın 3. kez aday olduğunu resmen duyurdu.
MİLLET İTTİFAKI KARARI!Kararları açıklayan YSK Başkanı Ahmet Yener, Millet Partisinin başvurusu hakkında aldıkları karara ilişkin şunları kaydetti:
Millet Partisinin, Millet İttifakının kendi adını kullandığı ve bu nedenle Millet İttifakı isminin kullanılmaması yönünde yapmış olduğu itiraz öncelikle değerlendirilmiş, kurumumuzda yapılan değerlendirme sonucunda oy çokluğuyla Millet Partisinin, 6 parti tarafından oluşturulan Millet İttifakının kullanılmaması yönündeki talebinin reddine karar verilmiştir. Yani Millet İttifakı unvanını 2018de olduğu gibi 2023 yılı seçimlerinde de kullanılabileceğine oy çokluğuyla karar verilmiştir.
HER 3 ADAYA YAPILAN İTİRAZLAR...Yener, Cumhurbaşkanı adaylarının, adaylıklarına yönelik itirazların da değerlendirildiğini ifade ederek, şu ifadeleri kullandı:
18 Mart 2023 tarihinde ilan edilen seçim takvimindeki sürece göre, Resmi Gazetede geçici cumhurbaşkanı adayları listesi ilan edilmiş, çarşamba günü saat 17.00 itibarıyla itirazlar sona ermiş, dün ve bugün yapılan çalışmalarda söz konusu itirazlar değerlendirilmiştir. Kurulumuza alfabetik sıraya göre sayın Kemal Kılıçdaroğlunun, sayın Muharrem İncenin ve sayın Recep Tayyip Erdoğanın geçici aday listesine itirazlarda bulunulmuş ve cumhurbaşkanı adayı olamayacakları yönünde itiraz yapılmıştır. 
Kurulumuz her üç adaya yönelik yapılan itirazları değerlendirmiş ve değerlendirmeler sonucu Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 77., 101., 106. ve 116. maddeleri ve 6271 sayılı Cumhurbaşkanlığı Seçimi Kanunu 3, 6, 8 ve 8a maddeleri birlikte değerlendirilmiş ve yapılan değerlendirmeler sonucu oy birliğiyle üç aday yönünden sayın Kemal Kılıçdaroğlu, sayın Muharrem İnce ve Sayın Recep Tayyip Erdoğanın adaylığına ilişkin itirazların reddine karar verilmiştir.
RESMİ GAZETEDE YAYIMLANACAKYSK Başkanı Yener, son olarak adayları sıralayarak, şu bilgileri paylaştı:
Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, sayın Muharrem İnce ve sayın Recep Tayyip Erdoğan ve sayın Sinan Oğanın kesin aday listesinde bulunduklarına karar verilmiş olup, karar ilan edilmek üzere Resmi Gazeteye gönderilecektir. Cumartesi günü saat 14.00 itibarıyla da cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekimi yapacaktır. Ayrıca kurul gündeminde Cumhurbaşkanınca alınan seçim yenilenmesi kararının usulüne uygun olmadığı ve bu nedenle alınan seçim kararının iptal edilmesine yönelik başvurular da değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucu başvuruların reddedilmesine karar verilmiştir.

Son güncelleme: 18:42 30.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı