• Turkhane Logo

Yargıtay'da 'yeni üye' krizi: 'Milliyetçiler' ve 'muhafazakarlar' arasında gerilim

YSK'ya yeni üyeler için Yargıtay'da yapılan seçimin 14. turundan da sonuç çıkmadı. Muhafazakâr ve milliyetçi üyelerin kendi aralarındaki anlaşmazlık nedeniyle 2 üyenin seçimi kilitlendi.

17:39 24 Ocak 2023 Salı
Yargıtay'da 'yeni üye' krizi: 'Milliyetçiler' ve 'muhafazakarlar' arasında gerilim
YSK'ya yeni üyeler için Yargıtay'da yapılan seçimin 14. turundan da sonuç çıkmadı. Muhafazakâr ve milliyetçi üyelerin kendi aralarındaki anlaşmazlık nedeniyle 2 üyenin seçimi kilitlendi.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Muharrem Akkayanın arasında bulunduğu beş YSK üyesinin görev süresi bugün itibariyle doldu. Bu 5 üyenin yerine Danıştay 2 yeni üye seçerken 3 kişiyi belirleyecek Yargıtayda ise kriz yaşanıyor. Dün, Fevzi Eroğlunu seçen Yargıtayda kalan 2 üyenin seçimi konusunda iktidar kanadı içerisinde anlaşmazlık yaşanıyor.

Özellikle muhafazakâr ve milliyetçi grupların oyları, kendi aralarında anlaşmazlık yaşadığı için bölündü. Bu nedenle seçimin 14. turundan da sonuç çıkmadı. 
DW Türkçenin haberine göre, 14 Mayısta düzenlenmesi planlanan 2023 Cumhurbaşkanlığı ve TBMM seçimleri öncesinde YSK üyelikleri için yapılan seçim kritik önemde. YSK Başkanı Muharrem Akkaya, üyeler Cengiz Topaktaş, Kürşat Hamurcu, Erhan Çiftçi ve Yunus Aykın görev süresi dolan isimler. Danıştayda geçen hafta yapılan seçimde Ali Çopur ve İsmail Kalender en çok oyu alarak YSK üyeliğine seçildi. 
YARGITAYDA ANLAŞMAZLIK YAŞANIYORYargıtaydaki seçim ise kilitlendi. Dün yapılan seçimde Yargıtay 8. Hukuk Dairesi üyesi Fevzi Eroğlu 190 oy alarak YSK üyesi oldu. Ancak Yargıtaydaki diğer iki YSK üyeliği seçiminde diğer adaylar salt çoğunluğa ulaşamadı. 
Yargıtayda 24 Ocak sabahı yapılan 14. tur seçimlerde 5 aday yarıştı. 318 üyenin oy kullandığı seçimde 10. Ceza Dairesi üyesi Talip Bakır 133 oy, 12. Hukuk Dairesi üyesi Serdar Mutta 121 oy, 7. Ceza Dairesi Üyesi Bülent Savtok 115 oy, 4. Ceza Dairesi Üyesi Necip Topuz 106 oy, 11. Ceza Dairesi Üyesi Ahmet Badalı ise 62 oy aldı. 
Tepki olarak 24 üye geçersiz, 8 üye ise boş oy kullandı. Ancak hiçbir aday, 180 oy barajını geçemediği için YSK üyesi seçilemedi. 

SEÇİM NEDEN KİLİTLENDİ?DW Türkçenin Yargıtay kulislerinden ulaştığı bilgilere göre, seçimlerin kilitlenmesinin nedeni yüksek mahkemedeki iktidar bloku içerisinde yaşanan anlaşmazlık. Seçimlerde hem muhafazakârlar hem de milliyetçiler, kendi arasında anlaşamadı. Muhafazakâr kanat içerisinde Hakyolcu grubun Serdar Muttayı MGVcilerin (Milli Görüş Vakfı) ise Talip Bakırı desteklediği, bu nedenle anlaşmadığı sağlanamaması nedeniyle oyların bölündüğü belirtiliyor.
Benzer bölünme, Yargıtaydaki milliyetçi üyeler arasında yaşanıyor. Ahmet Badalının MHPye yakın, Necip Topuzin ise İYİ Partiye yakın olduğu ifade edilirken bu ayrışma milliyetçilerin gücünün olmasına karşın YSK üyesi çıkaramamasına neden oldu. 

Yargıtay üyesi Bülent Savtokun ise sosyal demokrat kökenli olduğu öğrenildi.
İKİ ÜYE SEÇİLEMEZSE NE OLACAK?Yargıtaydaki seçim sonuçlanmazsa, görev süresi dolan YSK Başkanı Akkaya ve diğer 4 üye görevine devam edecek. Bir üyenin dahi eksik kalması durumunda yeni seçilen üyeler görevine başlayamıyor. Bu durum, 2023 seçimlerini görev süresi olan YSK Başkanı ve üyelerin yürütmesine neden olabilecek.
İlerleyen turlarda Yargıtaydaki seçimin sonuçlanması halinde ise yeni seçilen 5 üyenin katılımıyla YSK toplanacak. 11 üyeli YSK, kendi arasından bir Başkan ve bir de Başkanvekili seçecek. 
Yeni seçilecekler dâhil 11 üyenin bugüne kadar hiçbir seçim tecrübesi bulunmuyor. Bu nedenle ilk seçim tecrübelerini 2023 seçimlerinde yaşayacaklar. 

Son güncelleme: 17:39 24.01.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı