• Turkhane Logo

Urfa’da sele teslim olan kavşağı yapan firma, Maraş’ta deprem konutu inşa edecek

Selin vurduğu Urfa'da can pazarının yaşandığı Abide Köprülüğü Kavşağı'nın müteahhitlerinden Gürbağ İnşaat'ın, deprem sonrası Maraş'ta konut inşa etmek için ihale aldığı ortaya çıktı.

18:50 17 Mart 2023 Cuma
Urfa’da sele teslim olan kavşağı yapan firma, Maraş’ta deprem konutu inşa edecek
Selin vurduğu Urfa'da can pazarının yaşandığı Abide Köprülüğü Kavşağı'nın müteahhitlerinden Gürbağ İnşaat'ın, deprem sonrası Maraş'ta konut inşa etmek için ihale aldığı ortaya çıktı.

Türkiye deprem felaketinin ardından sel faciası yaşıyor. Adıyaman ve Urfa’yı vuran sel felaketi nedeniyle şu ana kadar 18 kişi hayatını kaybetti.Urfa’da sel altında kalan ve can pazarının yaşandığı Abide Köprülü Kavşağı’nın viyadüklerini yapan Gürbağ İnşaat’ın depremler sonrası yıkılan Maraş’ta 863 konut inşa edeceği öğrenildi.Birgün’ün haberine göre, Urfa’yı vuran sel felaketinde günlerdir konuşulan Abide Köprülü Kavşağı’nın müteahhitlerinden biri olan Gürbağ İnşaat, Maraş’ta konut yapmak için pazarlıkla iki ihale aldı.İHALEYE DAVET EDİLDİSamsun Şehir Hastanesi’nin de bulunduğu bazı hastaneler, Maliye Bakanlığı’nın yeni binası, baraj, cezaevi ve çok sayıda TOKİ projesini üstlenen şirket, depremzedeler için inşa edilecek konut ihalelerine de davet edildi.24 Şubat günü Kahramanmaraş’ın Dulkadiroğlu ilçesine 258 konut inşa etmek için pazarlıkla ihale düzenlendi. Yaklaşık maliyeti 400 milyon TL olan konut, altyapı ve çevre düzenlemesi işi için 399 milyon 721 bin liralık “Makul teklif” Gürbağ İnşaat -MEDSAN Asfalt Ortaklığı’ndan geldi.Kahramanmaraş’ın Göksun İlçesi Yantepe Mahallesi’nde inşa edilecek 605 konut ile altyapı ve çevre düzenlemesi işinin ihalesi de 7 Mart’ta yapıldı. Altı şirketin katıldığı ihalede yaklaşık maliyet 1 milyar 144 milyon lira olarak belirlendi. Pazarlıkta maliyetin üstünde bir rakam olan 1 milyar 240 milyon liralık teklifte Gürbağ bulundu. İhaleyi Gürbağ aldı.AÇILIŞA ERDOĞAN DA KATILMIŞTIŞehrin merkezinde bulunan ve beş ayrı bulvarı birbirine bağlayan Abide Kavşağı’nın, 3 Aralık 2022’deki açılışına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katılmıştı.Kavşak, “Planlama ve mühendislik hataları var” uyarılarına karşı yapıldı.“Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi” listesinde de yer alan şirket, kamudan çoğu pazarlık yöntemiyle aldığı ihalelerle tanınıyor.Irak ve Cezayir’de de projeleri olan şirket, Antakya ile Samandağı arasındaki bir karayolunun pazarlıkla yapılan ihalesiyle de gündeme gelmişti.Sular altında kalan kavşağı yapan Gürbağ Yönetim Kurulu Başkanı  Halil Bağıban , ENR tarafından düzenlenen ‘’Dünyanın En Büyük 250 Uluslararası Müteahhidi’’ listesinde yer almış ve ödülü Erdoğan tarafından verilmişti. 

Son güncelleme: 18:50 17.03.2023
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı