• Turkhane Logo

Üç ülkede daha Maymun çiçeği virüsü vakası tespit edildi

İsrail, İsviçre ve Avusturya'da maymun çiçeği virüsüne bağlı yeni vakalar tespit edildi. Böylelikle dünya çapında vaka bildiren ülke sayısı 15'e yükseldi. Birleşik Krallık'ta yüksek riskli kişilere 21 gün karantina uygulamaları tavsiye edildi.

13:48 23 Mayıs 2022 Pazartesi
Üç ülkede daha Maymun çiçeği virüsü vakası tespit edildi
İsrail, İsviçre ve Avusturya'da maymun çiçeği virüsüne bağlı yeni vakalar tespit edildi. Böylelikle dünya çapında vaka bildiren ülke sayısı 15'e yükseldi. Birleşik Krallık'ta yüksek riskli kişilere 21 gün karantina uygulamaları tavsiye edildi.

İsrail ve İsviçre, tespit edilen birer vakanın yakın zamanda yurtdışına seyaha eden kişilerde görüldüğünü söyledi. Öte yandan İsrail diğer şüpheli vakaları da araştırıyor.
İnsanlar arasında kolayca yayılma eğiliminde olmayan maymun çiçeği virüsüne bağlı rahatsızlıklar genellikle hafif seyrediyor.
Virüs, en çok Orta ve Batı Afrikada yaygın.
Bazı Avrupa ülkeleri, ABD, Kanada ve Avustralya da dahil olmak üzere farklı ülkelerde 80den fazla vaka bildirildi.
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Pazar günü öğleden sonra yaptığı Twitter paylaşımda, virüse Türkiyede rastlanılmadığını söyledi ve kamuyouna müsterih olma çağrısında bulundu.
Söz konusu salgın, bilim insanlarını şaşırtırken, genel halk sağlığı için riskin düşük olduğu söyleniyor. İngiltere Ulusal Sağlık Servisine (NHS) göre, virüsü yakalanan pek çok insan birkaç hafta içerisinde iyileşiyor.
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Tespit çalışmaları arttıkça vaka sayısının da artmasını bekliyoruz dedi.
İlk olarak İngilterede tespit edilen virüse bağlı vakalar, daha sonra Avrupa kıtasında bazı ülkelerde bildirildi. İspanya, Portekiz, Almanya, Belçika, Fransa, Hollanda, İtalya ve İsveç vakaları doğrulayan ülkeler arasında.
Birleşik Krallıkta 21 gün karantina uygulamasıBirleşik Krallık Sağlık Güvenliği Ajansı şimdiye kadar 20 vaka tespit etti. Ajans, yayımladığı son güncellemede virüsün yayılmasını önlemek için yüksek risk altındaki kişilere 21 gün karantina uygulaması tavsiye ediliyor. Uygulama, maymun çiçeği virüsü tespit edilen herhangi bir kişiyle doğrudan temas halinde olan veya aynı hanede yaşayan tüm kişileri kapsıyor.
Bulaşma riskinin olduğu kişilerin takibi için iletişim bilgilerini ajansla paylaşmaları, varsa seyahat planlarını iptal etmeleri ve hamile kadınlar, zayıf bağışıklığı olanlar ve 12 yaşından küçük çocuklarla temastan kaçınmaları öneriliyor.
Kurumun baş tıbbi danışmanı Dr. Susan Hopkins, BBCye yaptığı açıklamada, Günlük bazda daha fazla vaka tespit ediyoruz dedi.
Virüsün toplum içinde yayıldığını belirten Dr. Hopkins, bazı vakaların ise hastalığın endemik olduğunu belirttiği Batı Afrikayla hiçbir temaslarının olmadığını söyledi.
Ancak genel nüfusa yönelik riskin son derece düşük olduğunu belirten Dr Hopkins, şimdiye kadar vakaların çoğunlukla kentsel alanlarda ve gay veya biseksüel erkekler arasında olduğunu ifade etti.
Virüse karşı doğrudan bir aşı olmasa da, bazı ülkeler söz konusu virüse karşı yüzde 85 etkinliğe sahip çiçek aşısını stoklamaya başladı.

Son güncelleme: 13:48 23.05.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı