• Turkhane Logo

Türkiye, savaşta olan Rusya'ya "borcumu ödeyemiyorum" diyor

Türkiye'nin yüksek enerji fiyatlarından kaynaklanan ekonomik zararı azaltmaya çalışma amacıyla Rusya'dan doğalgaz ödemelerinin bir kısmını ertelemesini istediği iddiası hakkında Kılıçdaroğlu,

14:53 04 Ekim 2022 Salı
Türkiye, savaşta olan Rusya'ya
Türkiye'nin yüksek enerji fiyatlarından kaynaklanan ekonomik zararı azaltmaya çalışma amacıyla Rusya'dan doğalgaz ödemelerinin bir kısmını ertelemesini istediği iddiası hakkında Kılıçdaroğlu,Türkiyenin yüksek enerji fiyatlarından kaynaklanan ekonomik zararı azaltmaya çalışmak amacıyla Rusyadan Ankaranın doğalgaz ödemelerinin bir kısmını ertelemesini istediği iddia edildi.
İddiaların ardından iktidara tepki gösteren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye, savaşta olan ülkeye, Rusya’ya borcunu ödeyemiyorum diyor. Halktan parasını aldığı gazın parasını ödeyemiyor. Kime? Savaşta olana! Türkiye hep ciddi devlet olmuştur ve itibar görmüştür. Her şeyi yok ettiler. Çok çürük bir sistem var. Çok çürümüş bir saray iktidarı var. diye yazdı.
Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:
Sürekli de oy satın almak için yalan söylüyorlar. Vaatlerin çoğunu asla yapmayacaklarını biliyoruz ama halkımız kaygılanmasın. Onların yarım bıraktığı sosyal projeleri, iktidarı devralınca biz tamamlayacağız. Bu da Bay Kemal sözü olsun. O konutlar bitecek, kimse korkmasın.
Ne olmuştu?Bloombergde yer alan habere göre; isminin açıklanmasını istemeyen kaynaklar, BOTAŞ’ın, ödemelerinin bir kısmını 2024e ertelemek istediğini aktardı. Görüşmeler, iki ülke arasında Botaşın yükümlülüklerinin yüzde 25ini dolar yerine ruble olarak ödemesine izin veren bir anlaşmanın hemen ardından geldi. Kaynak, son görüşmelerin herhangi bir anlaşmayla sonuçlanıp sonuçlanmayacağının henüz belli olmadığını söyledi.
Habere göre Botaş ve Gazprom yorum yapmaktan kaçındı. Gazpromdan bir kişinin söylediğine göre Türkiye, şirkete resmi bir talepte bulunmadı. Haberde Gazpromun teklif gelene kadar ertelemeyi görüşmeyeceği vurgulandı.
AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen ay, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede doğalgaz konusunu gündeme getirdiğini belirterek, Moskova’nın gaz fiyatlarında indirim yapmasını umut ettiğini söylemişti. Erdoğan, 9 Eylülde yaptığı açıklamalarda, Putin’le doğalgazda indirim konusunu görüştüğünü belirterek, “Konudaki yaklaşımını da bize müspet olarak gerçekleştirirse o zaman zaten ‘nurun ala nur (iyiden iyi)’ olur” ifadelerini kullanmıştı.

Son güncelleme: 14:53 04.10.2022
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı