• Turkhane Logo

The Economist: Türkler eve kapandı, ülkenin keyfini turistler çıkarıyor!

Haftalık İngiliz dergisi The Economist, Türkiye'de tam kapanmada turistlerin kısıtlamalardan muaf olmasını yazdı: Ülkede yaşayanların eve kapatılıp turistlere kırmızı halı serilmesi hoş karşılanmıyor.

16:31 14 Mayıs 2021 Cuma
The Economist: Türkler eve kapandı, ülkenin keyfini turistler çıkarıyor!
Haftalık İngiliz dergisi The Economist, Türkiye'de tam kapanmada turistlerin kısıtlamalardan muaf olmasını yazdı: Ülkede yaşayanların eve kapatılıp turistlere kırmızı halı serilmesi hoş karşılanmıyor.


İngiliz dergisi The Economist dergisi, Türkiyede tam kapanma döneminde turistlerin kısıtlamalardan muaf olmasını Bodrumdan kaleme aldığı bir izlenim yazısıyla aktardı. Ülkeye gelen turistlerin el üstünde tutulduğunu belirten dergi, turizm sektörünü canlandırmak için kısıtlamalardan muaf tutulan turistlerin denizin ve boş sokakların keyfini çıkardığını ancak aynısını yapan Türklere asgari ücretin üzerinde ceza kesildiğini yazdı.

YABANCI TURİSTLER OTELDE İÇKİ İÇEBİLİYOR


Makalede 17 Mayısa kadar sürecek tam kapanma döneminde alkollü içecek satışlarının yasaklandığı belirtilirken, yabancı turistlerin otellerde bu içecekleri serbestçe tüketebildiği kaydedildi. BBC Türkçenin aktardığına göre dergi, nisan ayında 60 bine kadar çıkan günlük Covid-19 vakalarının düşmeye başlamasının turizm için umut yarattığını ancak ülkede yaşayanların eve kapatılıp turistlere kırmızı halı serilmesinin hoş karşılanmadığını belirtti.

KAZAK TURİST: KOMŞULARIMA ADALETSİZLİK

Bodrumda çalışan Kaan Alpan dergiyle söyleşisinde, Bu saçmalık. Eğer zamanında kapanma uygulasaydık şimdi normalleşme dönemine geçebilecektik derken, Kazakistandan soyadı verilmeyen Anara adlı kişi ise Türk komşuları evlere kapanırken yüzmeye gidemeyeceğini söyleyerek Bunu onlara yapamam, adaletsizlik olur ifadelerini kullandı.

TLDEKİ DEĞER KAYBI TÜRKİYEDE TATİLİ UCUZLATTI

Economist dergisi, Türkiyenin birçok açıdan turistler için cazip bir ülke olduğunu şu sözlerle anlattı: Yemekler harika, insanlar misafirperver. Karadenizde dağ yürüyüşlerinden, Egede tekne turlarına ve Kapadokyada balon turlarına kadar birçok tatil seçeneği var. İki yılda Türk Lirasının Amerikan Doları karşısında yüzde 60a yakın değer kaybetmesi de Türkiyede tatili ucuza getiriyor. Lüks bir otel odası, Avrupanın merkezinde Airbnb sitesinde bulacağınız tekliflerden daha ucuz.

TURİSTLER ERDOĞAN HAKKINDA TWEET ATMASIN YETER

Economist dergisi turistlerin tek yapması gerekenin, Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki düşüncelerini tweet atmaktan uzak durmaları olduğunu söyleyerek, bir yılda en az 36 bin kişi hakkında Cumhurbaşkanına hakaret suçlamasıyla soruşturma açıldığını hatırlattı.

ÇAVUŞOĞLUNUN SÖZLERİ TEPKİ ÇEKTİ

Türkiyenin 15 Mayıstan itibaren birçok ülkeden gelen turistlerden negatif Covid-19 testi gösterme şartını kaldıracağı aktarılırken, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlunun turizmle ilgili sözlerine de makalede yer verildi: Dışişleri Bakanı, Turistin görebileceği herkesi aşılayacağız dedi. Turistlerin görüş alanının dışında kalması muhtemel olan ve henüz tek doz aşı için bekleyen Türkler buna çok kızdı. Aşılama programı yavaş gidiyor. Çinden gelmesi planlanan 100 milyon aşı dozunun sadece 27 milyonu ülkeye ulaştı.

TURİZM GELİRİNDEKİ DÜŞÜŞ, TL KRİZİNİ DERİNLEŞTİRDİ

Türkiyenin turizme duyduğu ihtiyaca da değinen The Economist, turizm sektörünün geçmişte bir yılda 34 milyar dolar kazanç getirdiğini ancak geçen yıl salgın nedeniyle bunun 12,6 milyar dolara düştüğünü anımsattı. Bu durumun TL krizini derinleştirdiği aktarılırken, 2021de durumun daha da kötü olabileceği, ocak ve mart arasındaki turizm gelirinin geçen yıla kıyasla yüzde 40 düştüğü belirtildi.

İngilterenin geçtiğimiz hafta Türkiyeyi en riskli kategoriyi temsil eden kırmızı listeye alması da makalede yer aldı. İngiliz futbolseverlerin Türkiyeye gidişini engelleyen kararın neticesinde UEFA Şampiyonlar Ligi finali İstanbuldan Portoya alınmıştı.
Makalede, Erdoğanın Kırım konusunda Ukraynaya desteğini yinelemesinin ardından Rusyanın da Türkiyeye uçuşları askıya aldığı da belirtildi.

Son güncelleme: 16:31 14.05.2021
SIRADAKİ HABER
Sayfa Başı